Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

August 2017

Kapitola devatenáctá, Matka

28. august 2017 at 19:22 | Melkora |  Na Lovu
Urucká čarodějnice Hašepsuth zatáhla Legolase do hlubin černého ohně, aby mu předvedla... co vastně? To se dozvíme v následující kapitole.

Magie, Tajemno, Rating G

Poslední trampové na Sázavě (filipika proti kapitalismu)

26. august 2017 at 22:28 | Melkora |  Politika, kultura, atd.Léto se pomalu chýlí ke konci, nastal čas na poslední prázdninový čundr. Kudy jinudy se vydat, než krajem, který býval kolébkou českému trampskému hnutí a stal se přímo synonymem pro tramping jako takový? Ano, zamířili jsme na proslulou Zlatou řeku, čili dolní tok Sázavy.
Konečně, po tom, co jsme prolezly všemi možnými dírami ve vzdálené cizině, elementárně civilizovanými i dokonale divokými není snad na čase vzdát hold místu, kde to historicky všechno začalo?
Výsledek byl tristní! Samozřejmě za to v nejmenším nemohla úchvatná příroda v okolí samotné řeky, její romantické meandry porostlé vrbami a rákosím, ši snad oblé vršky s hlubokými hvozdy, vypínající se po obou jejích stranách. Tím méně šumící jezy se svými poklidnými hlubokými tůňkami, které tolik lákají k odpočinku a smočení znavených údů čundrákových.
Nikoliv s přírodou je dosud vše v pořádku. Jen ta prvorepubliková idylka o věrném kamarádství a vzájemném sdílení, ať už statků, či zážitků uprostřed civilizací nezkažené "divočiny", ta nám poněkud vzala za své, jak jsme se bolestně přesvědčily.
Jistě! Spatřit na vlastní oči pikovické údolí, příkré skalní stěny zvedající se až ze samých vln a na nich jak vlaštovčí hnízda přilrpené staré roubené ještě prvorepublikové chajdy i s jejich, tenkrát tak oblíbenými, skleněnými vitrážemi a dobovými vysunutými teráskami, má pořád něco do sebe. Však se také nejedno moderní trampské srdce při tom pohledu zatetelí blahem i nostalgií. Leckterá z těch chatek se dokonce ještě dnes může honosit připomínkou na minulost."Buvolí" lebkou na štítu, nebo alespoň nějakým romantickým jménem, jako třeba Ascalona, Hacienda, či Oregon. Údolí, které si zamilovali první trampové právě pro to, že svým bujným nedotčeným vzhledem tolik připomíná scenérie ze starých rodokapsů a šestákových románů o divokém západě, jimiž se tehdejší generace městské mládeže ráda nechávala okouzlovat.
Nová doba se ovšem přiřítila tryskem a s ní i nový přístup. Ne, nenechala ona stará trampská útočiště zchátrat. Jen jim s nevítanou velkorysostí přičarovala pár věcí, s nimiž staří trampíci zas tak moc nepočítali. Jako třeba mohutné televizní antény, bělavé talíře satelitů, kde se našla trocha místa, tak i vestavěné zahradní bazénky a hlavně, všudypřítomné řvavé cedule s nápisy, soukromý majetek, zákaz vstupu!
Ano, je to tak! Jste-li tramp dnešních dnů, na sázavském břehu už jen tak nespočinete. O nějakém tom táboření ani nemluvě. Pravda totiž je tvrdá a krutá!

Sázavu opanovali paďouři!

Samozřejmě ne, hned! Až po tom, co pikovické údolí zalidnili trampové a vydupali ze země každý kousek prázdného prostoru, na němž bylo lze vybudovat obydlí. Až po tom, co byla myšlenka "návratu do přírody" zpolularizována a stala se masovou. A samozřejmě až po tom, co trampové vedli a vyhráli válku se státem, který ani v nejmenším nestál o to, aby se mu po lesích a jiných osamělých vartách poflakovaly party svobodomyslných neorganizovaných mladých lidí s vizí.
Prostě po tom, až se původní idea trampství stala bezpečnou krotkou a hrozivou tak maximálně pro přírodu samu. (Protože když se jednou vypravíme do přírody, nenecháme se tam otravovat něčím tak profánním, jako je příroda.)
Toto převzetí, jak jistě každý ví, neproběhlo včera. Jeho počátky se datují dokonce až do samotných dob první republiky, což pak plynule pokračovalo za minulého režimu, kdy se hromadný úprk na chaty stal jakousi vnitřní emigrací. Nicméně, až současný kapitalismus ho s definitivní platností korunoval. Právě teď, mnohem víc než v dobách dávno minulých, se vlastnictví toho správného auta, té správné vilky a samozřejmě, té správné chatičky na Sázavě stalo statusovou záležitostí. Něčím s čím se chlubíme svým sousedům a obchodním partnerům. A díky tomu, jak se proměnilo jejich osazenstvo, proměnily se i se bývalé trampské osady. Z přátelských míst otevřených každému se stala střežená okamerovaná městečka pro lepší společnost nepřístupná "vetřelcům" z venku. O nové výstavbě ani nemluvě! Ta už se ani nesnaží předstírat, že má něco společného s "romantikou", nebo "přírodou". Místo toho křičí do světa, "luxusní víkendové sídlo pana bohatého", při čemž landrover zaparkovaný na trávníku ji v tom snaživě přizvukuje. O náhodné kolemjdoucí v ošuntělém "lesním úboru" se tu moc nestojí, protože, upřímně řečeno, lůza, obzvláště ta chudá, je vždycky tak trochu podezřelá.

Z původních trampských ideálů toho zkrátka v bývalém trampském ráji mnoho nezbylo. Ze vzájemnosti se stala sebestřednost, z dynamiky pohodlnost a úcta k přírodě se smrskla na hezký výhled na řeku. Dokonce už i vodácké zájezdy je (dle informačního letáku) možno objednat přímo od cestovky, se zkušeným instruktorem, vypečeným místem v kempu, přistavenou lavičkou a hudebním gigolem, který vám na povel zahraje a zazpívá večer u táboráku.

Dá se říct, že dnešní dolní Sázava by mohla být přímo učebnicí toho, jak (ne)funguje i dnešní kapitalismus. Protože porovnámi-li paďourství a kapitalismus, zjistíme, že oba tyto neblahé fenomény spolu úzce souvisejí a jsou si až znepokojivě podobné. Oba například nedokázaly přijít s ničím novým a prostě jen nestydatě vytěžily to, co za ně vytvořili jiní. Dokonce ti jiní, kterými oba vespolek tak ostentativně pohrdají. Oba se dokáží chopit nápadu, osekat z něj veškerý ideový "balast" a ponechat jen to, na čem jim opravdu záleží. Tedy povrchní líbivost a zisk. Oba dokáží původně zajímavou myšlenku nenápadně a efektivně proměnit ve svůj vlastní opak a elegantně se pak zbavit jejího původce. Podobností je mnoho a bezpochyby nejsou jen čistě náhodné.

Takže to vypadá, že tak jako dnešní Sázava není pro trampy, stejně tak dnešní kapitalismus není pro lidi.

Kapitola osmnáctá, Černý oheň

3. august 2017 at 13:02 | Melkora |  Na Lovu
Uručtí lovci stále ještě setrvávají na pláních v očekávání, jak si Legolas poradí s vrrrčí smečkou, která je ohrožuje na životech. Co se mezi tím odehrává v elfí hlavě? Na co náš hrdina vzpomíná? To se dozvíme v tajemné mystické retrospektivě. Kam nás asi zatáhne čarodějka Pelyňková?

Tentokrát bez slashe, jen mystika, tajemno a černá magie. Rating G