Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

December 2016

Ženy a transsexualita! Jak (ne)být dobrým spojencem

7. december 2016 at 21:43 | Melkora |  Feminismus a ženská práva
K sepsání tohoto článku mě, podobně, jako k sepsání mnoha dalších, inspirovala jistá debata na facebooku. Tato debata se vedla se v prostředí liberálně progresivního hnutí, které se o sobě domnívá, že podporuje toleranci a svými názory že slouží rozvoji občanské společnosti. Bohužel, jako mnohokrát před tím se mi potvrdilo, že liberální zastánci lidských práv, i přes své vzletné proklamace o rovnoprávnosti, vlastně příliš nechápou, za co bojují.
Tématem výše zmíněné debaty byl transsexualismus, či chcete-li, transgender. Konkrétně pak problematika trans žen. Přítomní liberálové - jistě velmi správně - argumentovali tím, že je třeba vytvořit prostředí, v němž se trans ženy budou cítit bezpečně. Protože bezpečné prostředí je známkou vyspělosti daného společenství. Potud si ještě své příručky nastudovali s dostatečnou pečlivostí. Když však došlo na konkrétní, byť zcela elementární, otázky, jako, jak má vypadat takové bezpečné prostředí, co přesně trans ženy ohrožuje, nebo aspoň co to vlastně trans žena je, byli v koncích. Výsledkem bylo, že jimi vytvořené "bezpečné prostředí" bylo pro trans ženy velmi nebezpečné. Nejširší prostor si v něm totiž zabrali "crossdresseři" a "drag queens" a skutečné trans ženy se pak prakticky nedostaly ke slovu.
Nuže, zdá se, že je na čase sáhnout po slovníku a vyjasnit si pojmy! Začneme tím, že si řekneme, co transgender není.
V první řadě, transgender není víkendová zábava pro divné chlapy. Nezačíná tím, že si na sebe osoba mužského pohlaví natáhne silonky, nalíčí si oči, nasadí si paruku a vyrazí do ulic dělat rotyku. Nemá co dělat s jiskrnou, bublavou, oslnivou ženskostí, jak ji známe ze stránek magazínu. Neprovozuje se pro zábavu a dobrodružství, ani pro pocit výlučnosti. Nedá se odložit do skříně, když vás to přestane bavit.
Transgender je trvalý hluboký a neměnný pocit pohlavní (či rodové, chcete-li) dysforie, který se poprvé projeví obvykle během dospívání, někdy však o sobě dá vědět už v raném dětství. Je to stav, který brání postiženým osobám vést plnohodnotný život, ať už společenský, milostný, nebo jiný a který si žádá léčbu. V nejhorším chirurgickou za podstoupení obtížných bolestivých, často mutilujících operací.
Polopatisticky! Transgender není něco, co máte na sobě. Transgender je něco, co máte hluboko v sobě, ať už chcete, nebo ne.
Trans žena je tedy trans ženou za všech okolností. I když v životě neobula boty na podpatku. I když nemá tušení, co je to make-up. Je trans ženou, i když se zajímá o motory, bojová umění a fotbal. Je trans ženou, ať už je heteračka, nebo lesba. Je trans ženou, přestože o sobě nikdy nemluvila v ženském rodě. Je trans ženou dokonce i tehdy, když spí!
Což se ani omylem nedá říct o mužích, kteří se rádi strojí do ženských šatů, vymýšlejí si roztomilé ženské přezdívky, kterými se titulují na FB a před svými přáteli, či při různých speciálních příležitostech předvádějí svou "ženskou stránku".
Samozřejmě, pokud se nějaký muž rád obléká do "ženských" šatů, vyžívá se v "ženském" způsobu zdobení a "ženském" způsobu chování, prosím. Má plné právo se svému koníčku věnovat. (Jakkoliv je takto pojatá ženskost poněkud diskutabilní. To by ale bylo na úplně jiný článek.) Nicméně, proti gustu žádný dišputát! Neměl by se ale v žádném případě vydávat za trans ženu a usurpovat si nárok na její prostor.
Toto není žádná xenofobie, ani žádný sexismus, nebo nic z toho, jak by to liberální bojovníci za lidská práva nejspíš nazvali.
Toto je bezpečné prostředí!
Ano, to bezpečné prostředí, které bylo zmíněno na začátku článku, a které je třeba vytvořit, aby se skutečné trans ženy nemusely bát.
Jde o to, že bezpečné prostředí jinak vytvořit nelze!
Vždy je nutné někoho vyloučit a čím je tato osoba nebezpečnější pro ohroženou minoritu, tím nekompromisněji má být odstřihnuta. To není otázka něčího nepříjemného pocitu, nebo raněného ega. Musíme mít neustále na mysli, že trans ženy patří že všech diskriminovaných a marginalizovaných minorit k těm nejzranitelnějším a pokud jim bude jejich nejhlubší a nejvnitřnější identita neustále upírána a degradována na úroveň jakéhosi vtipu, či kabaretního představení, přímo to ohrozí jejich zdraví, v některých částech světa i životy.
Nechci samozřejmě tvrdit, že muži v ženských šatech jsou přímo odpovědní za viktimizaci trans žen. Trans ženy jsou v první řadě viktimizovány úplně jinými kruhy, bez ohledu na pouhou existenci mužů v šatech. Dokonce je pravdou, že tytéž nenávistné kruhy jsou, stejně jako za viktimizaci trans žen, zodpovědny i za pronásledování mužů v šatech.
To ale nic nemění na tom, že muži v šatech jsou to stále muži s mužskými privilegii a s jistou odpovědností. A neměli by tudíž své pohodlí a obveselení klást před bezpečnost trans žen.
Stejně tak by se měli poučit i liberálové a zásadně změnit svůj přístup k tomu, co bývá nazýváno "lidskoprávní agendou". V jejich podání se to totiž mění v cosi líbivého, učesaného, co má především dodat lesku a zajímavosti jejich FB profilům a učinit je lepšími v očích jejich stejně privilegovaných kámošů. Něco, co má být bezbolestné, pohodlné, ba dokonce příjemné, asi jako natáhnout si silonky. Následky, jaké má tento přístup na skutečné příslušníky marginalizovaných skupin, však nebývají zrovna žádoucí.

Na lovu, kapitola desátá, Konečně erotika! Třetí část

3. december 2016 at 20:16 | Melkora |  Na Lovu
Další erotická kapitola, tentokrát už trochu odvážnější. Co všecho Legolas vymyslí?
Slash, Legolas/Marghul, Lehká bondage, Rating M