Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Jak se stát hlavní hrdinkou příběhu: Návod

4. listopadu 2019 v 15:30 | Melkora |  Feminismus a ženská práva

Ženy, myslím teď ty reálné z masa a kostí mají k dispozici spoustu literatury, která jim radí, jak být krásnými, úspěšnými, žádoucími a obletovanými.
Vzhledem k tomu, že tzv. "ženské časopisy" prakticky o ničem jiném nepíšou, je až s podivem, že dávno všechny nejsme takové.

Nedávno mě napadlo, jak by asi vypadal takový "návod na život" pro ženy imaginární. Pro ty z pláten, obrazovek a stránek dobrodružných příběhů. Takových, které jsem si zvykla čítávat pro zábavu před spaním.

Nuže, milá imaginární ženo!
Tady je návod jak to ve svém světě dotáhneš až na vrchol piramidy. Tedy na hlavní ženskou postavu

Související obrázek
I. Krása

V první řadě musíte být hezká! Ale ne tak nějak obyčejně nudně hezká, jako je každá druhá. K tomu, abyste byla alespoň vzata v úvahu je bezpodmínečně nutná dech beroucí krása. Což je trochu problém, uvážíme-li, že každému autorovi, neřku-li čtenáři, se líbí něco trochu jiného. Nicméně bujnými zlatými kadeřemi, hlubokýma modrýma očima a štíhlou postavou nezkazíte vůbec nic. Ovšem ne zas tak moc štíhlou. Ne v oblasti hrudníku. Víte, co myslím. Prostě tak nějak akorát.
Není samozřejmě nutné držet se zadání úplně přesně. Se vzhledem můžete i trošičku kreativněji experimentovat. Extrémně opatrné ale buďte na černé vlasy. Černovlasé bývají záporačky.

To je ale pouhý základ. Pokud to chcete dotáhnout až na hlavní ženskou hrdinku, nemáte ještě zdaleka vyhráno. I taková krása může být dost ošemetná věc a hodně záleží na tom, jak s ní naložíte. Nebo přesněji řečeno nenaložíte.
Jistě, je to vaše první a jediná deviza, ale vězte, že aktivně se pokoušet o zjev dostatečně luzný na to, aby na vás vůbec někdo plýtval inkoustem, je jasná známka marnivosti a marnivost vede k temné straně. Jakožto hlavní hrdinka musíte být krásná tak nějak sama od sebe a ideálně o tom nemít ani tušení. Být si vědoma své vlastní krásy to už nebezpečně zavání pýchou.
Jste-li pyšná, můžete být tak trochu napravována, pokud se najde hrdina, kterému bude vaše mimořádná krása stát za to. To se ale stane jen tehdy pokud kromě pýchy další charakterové vlastnosti postrádáte (viz dále). Takže to raději neriskujte.

Samozřejmě, nikdy také nesmíte použít své krásy k tomu, abyste čehokoliv docílila, obzvláště pak ne ve svůj prospěch. Můžete namítnout, jak že tedy máte dosahovat svých cílů, když nemáte nic jiného, než krásu. Na to existuje snadná odpověď. Nijak! Dosahování čehokoliv pomocí čehokoliv je pro kladné hrdinky zapovězeno obzvláště, je li to spojeno s užitím krásy. Pokud ženská postava vědomě použije svou krásu za jakýmkoliv účelem, okamžitě jí to mění v záporačku, byť by jinak měla třebas svatozář. Manipulovat muže pomocí krásy je spolehlivá cesta k temné straně.


II. Povaha

Tím bychom se vypořádali s tím nejdůležitějším tedy se vzhledem a následuje položka volitelná, povaha.
Jakožto hlavní ženská postava můžete nějakou mít, ovšem platí zde jakési zlaté pravidlo, jež zní:
Méně je více!
Povaha je totiž u kladné hrdinky rušivý prvek, který odvádí pozornost od vzhledu. Proto s povahovými rysy šetřete jak se šafránem. Jistý konkrétní povahový rys by vám i přes to chybět neměl a tím je laskavý soucit. Samozřejmě, pokud nejste andělsky krásná, ani se o něj nepokoušejte a rovnou zamiřte mezi záporačky, protože by vám stejně k ničemu nebyl. Ale být milá, je pro hlavní hrdinky skoro stejně zásadní, jako krása.

Dále je na místě jistá naivita. Té ale jen nepatrný ždibec. Jen tak, abyste nebyla schopna včas prokouknout intriku vrchního padoucha, skálopevně věřit tomu, že vás hlavní hrdina přijde včas zachránit, vidět v tom hovadu nejúžasnějšího muže na světě a tak.
Když to přeženete s naivitou a budete dost bláhové na to, abyste k ní přidali i srdečnou jiskrnost, změní vás to v manic pixie dream girl a vy skončíte v náruči nějakého vyžilého rozháraného čtyřicátníka s krizí středního věku.

Na ostatní charakterové vlastnosti můžete směle zapomenout. Charakterové vlastnosti jsou pro záporačky, obzvláště pak v kombinaci s krásou.


III. Dovednosti

Dalším bodem na seznamu jsou dovednosti. Možná se vám zdá poněkud nadbytečný, protože všechnu práci konec konců stejně odvede mužský hrdina a na vás toho nezbude víc, než co by stejně dobře zvládla i stojací lampa. Má milá, to je hluboký omyl s nímž to dotáhnete toliko na dvorní dámu a ne na hlavní hrdinku
Pro vás, jakožto ústřední protagonistku je naprosto zásadní umět komplikovat věci. Bez toho, abyste věci řádně zkomplikovala, by děj mohl jít až příliš hladce, nebo by se dokonce vůbec nerozběhla zápletka a hlavní hrdina by neměl co řešit. Takže koukejte být v (ne)správnou chvíli na (ne)správném místě a způsobit tak celou řadu problémů.

Jinou důležitou schopností je umět se prát v kostýmu, v němž by se fyziologická žena normálně nedokázala ani nadechnout, běhat na jehlových podpatcích bez podvrtnutí kotníku a nenechat si rozpít make-up ani pod vodou. Možná se to nezdá, ale opravdu to není snadné.
Takže vidíte, že máte co trénovat. Koukejte se do toho pustit.

Co se ostatních dovedností týče, ty jsou, podobně jako povahové vlastnosti, volitelné, nikoliv ale nezbytně. Výhodou je, že pokud po nějakých toužíte, máte poměrně široké možnosti. Politička? Vojačka? Vědkyně? Laureátka Nobelovy ceny? Proč ne!? Vyberte si co chcete, stejně na tom moc nezáleží. Jen se snažte nepřejít od slov k činům a to už jsme se dostali k další položce a tou je činnost.


IV. Činnost

Jak už vám asi došlo, je to další z věcí, s nimiž by to hlavní hrdinka neměla přehánět. Především pak proto, že pokud by její aktivita vedla k čemukoliv jinému, než ke komplikování děje, mohla by v ní uspět a to by zastínilo hlavního protagonistu. Pokud jakkoliv zastíníte vedoucí mužskou postavu, jste naprosto jasnou záporačkou. A proto byste neměla nijak zvlášť vynikat ani v oborech, za něž jste obdržela Nobelovu cenu.

V ošemetných situacích vyžadujících si nějaký ten zákrok vyzkoušejte napřed pláč a prosby. Pokud jste tzv. "strong female character", můžete přidat i něco té osobní snahy, nicméně ta by měla spíše vyplnit čas strávený čekáním na hlavního hrdinu, nikoliv vést k vyřešení primárního problému. Myslete na to, že bez mužské pomoci se obejdou nanejvýš tak záporačky.

O úskalí s dosahováním vlastních cílů už jsme se lehce zmiňovali v položce věnované vzhledu. Ne, že by na vlastních cílech bylo nutně něco špatného. Ale jakožto hlavní ženská postava byste měla mít především tyto dva: Pomoci mužskému protagonistovi dosáhnout těch jeho, provdat se za mužského protagonistu. Opovažte se však pro sňatek něco udělat! Ideálně byste po hrdinovi neměla ani toužit a hezky si počkat, až zatouží on po vás.
Když o vás sám začne projevovat zájem, měla byste po něm naopak začít toužit velmi intenzivně. Ale samozřejmě nevydat se mu hned a chvíli dělat drahoty. Sex drajv je pro
záporačky.


Vážená imaginární ženo! Možná teď přemýšlíte nad tím, jaký má vlastně smysl vlastně být kladnou hrdinkou v dobrodružném příběhu, když se zdá, že všechnu srandu si stejně užijí záporačky. Pak mám pro vás jeden pádný argument. Záporačky na konci obvykle umírají.
Pokud si říkáte: Sakra, no a co? Pak vám gratuluji! Jste a vždycky jste byla dokonalou záporačkou.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Saurén Saurén | 4. listopadu 2019 v 15:39 | Reagovat

Je fajn být záporačka, po přečtení tohoto si začínám svého záporáctví považovat dvojnásob. Moje "kladný léta" byly fakt opruz, z nepřátel bych to přála jen těm nejhorším, takže Světlým Elfům a Valar, ti maj co si zasloužili.

2 Amia Amia | E-mail | 14. listopadu 2019 v 15:02 | Reagovat
3 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 6. března 2020 v 13:55 | Reagovat

Ale no tak! Obrázek Lizzie a Hermiony zrovna k tomuhle článku? Zrovna ony dvě jsou na úplně jiném levelu :-) Jinak je to ale exkurze dosti trefná a o to vtipnější, oč je v reálu smutnější.

4 proknihy proknihy | Web | 6. března 2020 v 15:05 | Reagovat

Chápu, jde o satiru :D ale i tak bych po tomhle článku byla záporačka... a koneckonců moje ženské postavy taky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama