Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Nezletilé dívky a sexuální násilí! Dobře míněný rádce pro otce dcer

7. října 2018 v 22:26 | Melkora |  Feminismus a ženská práva

K sepsání tohoto článku mě inspiroval rozhovor s jistým otcem. Jedná se o otce dvou malých dcer a tématem bylo sexuální násilí a agrese vůči ženám. Tento otec by, rád udržel své dcery v bezpečí, neohrožované sexuálními predátory, což je jistě chvályhodný záměr každého svědomitého a milujícího rodiče.
Jedná se také o otce, jenž z hloubi duše přesvědčený, že ví, jak toho dosáhnout a je k tomu hluboce odhodlaný. I to je nepochybně chvályhodné.
Bohužel, jak už to tak u mužů někdy bývá, je také v otázkách sexuální agrese na ženách a obrany vůči ní zoufale, tragicky a fatálně mimo. A já bych opravdu nerada, aby na tuto jeho neinformovanost nakonec doplatily jeho dcery.
Proto jsem se rozhodla, že pro něho a všechny ostatní otce, kteří to se svými dcerami myslí upřímně dobře a mají zájem kvůli tomu na sobě pracovat, sepíši podrobný a tentokrát i opravdu užitečný návod, jak jim být skutečnou oporou.
Takže, vážení otcové!
Vy byste rádi ochránili své dcery před sexuálními agresory, tak, aby si užili klidného idylického dětství, nepoznamenaného traumaty a bolestmi předčasné srážky se sexualitou a násilím a myslíte si, že se vám to povede?
První chyba!
Vaše dcery se totiž obětmi sexuálního násilí stanou. Ano! Opravdu jsem řekla to, co jsem řekla a myslím to smrtelně vážně. Ne, možná, ne pravděpodobně, ne nejspíše! Stanou! Dokonce je dost dobře možné, že se už staly. A bude se to opakovat!
Na chvíli si sedněte, zhluboka se nadechněte a nechte na sebe tu větu působit.
Vaše dcery se stanou obětí sexuálního násilí, bez ohledu na to, co si s tím chcete provést. Žijeme totiž ve společnosti, v níž sexuální násilí je integrální součástí života ženy a s nějakou formou sexuální agrese se každá z nás setkává pravidelně už od dob rané puberty, někdy i dříve. Taková je prostě doba a vymoženosti jako jsou sociální sítě to jenom usnadnily. Nic s tím nenaděláte, ledaže byste vy a vaši kamarádi zcela zásadně změnili svůj postoj k ženám a vedli k tomu i své spolumuže.
Což se asi nestane. Mám pravdu?
Takže asi nezbývá, než se smířit s tím, že jste prostě stvořili svět, v němž vaše dcery nebudou v bezpečí před sexualizované agrese a budou se s tím muset nějak vyrovnat. Ideálně s vaší pomocí.


Výsledek obrázku pro sexual violence against children


Tak co? Už jste se s tím smířil? Pokud ano, můžeme pokračovat.
Nejspíš si teď říkáte, jak na to své dcery připravit? Možná už jste se je dokonce v tomto směru pokoušeli nějak poučovat. Možná jste se k tomu ještě nedostali. A možná se právě chystáte.
Pokud platí první možnost, tak ajajajaj! Honem si přečtěte můj návod a pokusíme se společně napravit to, co jste napáchal. Pokud ta druhá, tak zaplať pánbůh! Ani se o to nesnažte a poproste nějakou moudrou a zkušenou ženu, ať to udělá za vás. A konečně, pokud je to ta třetí varianta, snažně vás prosím, přemýšlejte!
Sexuální násilí není něco, čemu se můžete vyhnout tím, že odevzdáte peněženku, mobil, nebo se omluvíte. (Byť byste byl stokrát v právu.) Cílem sexuálního násilníka není majetek vaší dcery ani její názor, či nějaký její (pře)čin. Je jím ona sama! Její ženské tělo! Samotná její existence! Jeho úmyslem je jí ublížit. Hodně ošklivě!
Nedá se to přirovnat k ničemu, co jste vy, jako muž někdy zažil a nejspíš ani nezažijete. Příliš mnoho o tom nevíte, netušíte, co to obnáší a nikdy jste o tom nijak zvlášť nepřemýšlel. Zatímco ona už za sebou nějakou podobnou zkušenost má, nebo ji něco podobného alespoň brzo čeká.
Řekněte sami a upřímně po tom, co jste si přečetl předchozí odstavec!
Co inteligentního byste jí ze své pozice asi mohl nabídnout?! Věřte mi, moc toho není.

Takže! Jak se zachovat, abyste jí byl skutečně ku pomoci a nezpůsobil nějakým svým neuváženým zbrklým chováním více škody, než užitku?

Samozřejmě, nejlepší sexuální útok je takový, ke kterému nikdy nedojde, protože jsme mu dokázali účinně předejít.
A tady se dostává ke slovu prevence! Co své dceři poradit ohledně předcházení sexuálním útokům?
Především zapomeňte na různé příkazy a zákazy, jako kam všude nechodit, čemu všemu se vyhnout a s kým vším se nebavit. Jsou k ničemu z mnoha důvodů.
V první řadě proto, že jsou neproveditelné. Vaše dcera není trestanec, ani chovanec, ani nic podobného. Je to lidská bytost, která žije v našem světě, protože zkrátka musí. A ať už se bude snažit jak chce, nakonec se na nějakém tom opuštěném místě ve společnosti cizího muže ocitne. Tedy, ne, že by se neměla pokusit tomu alespoň elementárně vyhnout, ale nakonec se to stane, protože opak je technicky neproveditelný.
(Jestli mi nevěříte, sám si vyzkoušejte chovat se čtrnáct dní tak, abyste nikdy nezůstal o samotě z cizím mužem, nebo, pokud to chcete mít víc hardcore o samotě na místě kde by MOHL být cizí muž a pak mi řekněte.)
Navíc, když pak na ní ten cizinec opravdu zaútočí, nechá si to pro sebe, aby vás nepopudila tím, že porušila váš "zákaz". To byste chtěl? Tak vidíte!
Dále byste jí neměl nic takového vtloukat do hlavy, protože je to nesmysl!
Proberte se přece! Slintající úchyláci ukrývající se v křovíčkách po parcích jsou mýtus! Tedy, ne, že by vůbec neexistovali, ale je jich naprosté minimum a pravděpodobnost, že na ně vaše dcera narazí, je téměř nulová! Útočníkem, který ji napadne bude někdo, koho zná. A/nebo se to stane ve známém prostředí, kde se cítí bezpečně.
Může to být třeba učitel v kabinetu! Nebo trenér na soustředění! Váš kamarád, či známý u vás doma! Opilý spolužák na večírku! Chlápek na FB, který jí zahltí schránku oplzlostmi a hambatými obrázky. Atd., atd.
Pokud bude věřit, že sexuální násilí je něco, co se děje pouze v oněch zlořečených křovíčkách, pak jsme tam, kde jsme byli, protože se vám opět nikdy nesvěří. Proč taky, když vlastně k "opravdovému" sexuálnímu násilí nedošlo, že?
Takže, co jí tedy vlastně poradit? Jednu jedinou nejdůležitější a zásadní věc!
Učte ji, že její tělesná integrita je svatá!!!
Že tady nejsou žádné šedé zóny. Že v okamžiku, kdy jí něco začne připadat nepříjemné, ponižující, nežádoucí, bolestivé, znepokojivé… tak to tak opravdu je! A že má plné právo, aby ta situace skončila. Okamžitě! Učte ji, že v tomhle nemá chlap nikdy pravdu! Možná to pro vás, jako pro chlapa nebude úplně snadné, ale nedá se nic dělat. V zájmu své dcery budete muset spolknout svou mužskou ješitnost. (A jestli ji spolknout nechcete ani kvůli ní, tak táhněte do háje!)
Věřte, nebo ne, už pouhé vědomí vlastní ceny může samo o sobě stačit jako prevence.
Ono totiž sexuální násilí není zločin impulzivní, páchaný z vášně a náhlého popudu. Je plánovaný, často velmi pečlivě. A mnoho pachatelů to vzdá, když jim dojde, že vaše dcera nebude až tak snadná kořist, jak si mysleli a zaměří se na nějakou jinou. Což taky není fajn, ale aspoň to nebude vaše dcera.

Takže, základ bychom měli! Potíž je v tom, že spousta predátorů se počáteční asertivitou odradit nedá. Co si tedy má vaše dcera počít, až se ocitne tváří v tvář násilníkovi? (Opět, povšimněte si, že neříkám jestli, ale až.)
Pak platí jedno! Dostat ji z nebezpečné situace, živou, zdravou a alespoň relativně neporušenou je absolutní priorita!
Bohužel, pro spoustu otců to není tak banální prohlášení, jak by se mohlo zdát, takže laskavě zapomeňte na nějaké to nandávání to útočníkovi a jeho vykazování do patřičných mezí. To můžete posléze udělat vy. Až bude vaše dcera v bezpečí.
Teď už se jistě tážete, jak ji do toho bezpečí dostat. Nu, milí otcové, existuje několik způsobů, jak zpacifikovat agresivního zvrhlíka a vy neznáte ani jeden z nich. Proto nedělejte chytré a nechte si poradit.
Začneme tím, co vás napadlo už při první větě tohoto článku a nemůžete se toho dočkat. Tím je, pozor, pozor, už to přijde, ano, fyzické násilí.
Fyzické násilí se dá jistě použít, ovšem hlavně ve dvou případech. Za prvé, když útočníkem je někdo relativně cizí, s nímž se vaše dcera ještě nepotkala, nebo spíše už nepotká. (Protože pokud ano, mohl by se jí začít mstít.)
Ten druhý případ je, když už to jinak nejde. Zde bych vás chtěla upozornit, že vaše moudré rady typu, "tak ho prostě kopni do kulí", jsou, podobně jako mnoho dalších, na nic.
Budete se totiž divit, ale když sexuální predátor vyráží na lov, často tak nějak tuší, kde je jeho slabé místo a hlídá si ho. Navíc nakopat muže kamsi není pro dívku úplně nejsnažší.
Ale Nezoufejte! Rozhodně existuje způsob, jak vaše dcera může, když už ne přeprat, tak alespoň zpacifikovat chlapa natolik, aby získala dost času na útěk. Bohužel, i tady platí to, co už jsem říkala. Vy jej neznáte! Proto se o nic nesnažte a přihlaste svou dceru na kurz sebeobrany.

Pak tu máme tu horší - a bohužel taky pravděpodobnější - variatu, tedy tu, že vaší dceru, napadne někdo, koho zná. Nebo ještě vypečenější, někdo koho zná a má nad ní moc. Pak je třeba postupovat mnohem delikátněji.
V této situaci obvykle platí, že k útoku nedojde hned, ale až po jisté přípravě terénu. Což znamená, že vaše dcera by rozhodně měla zpozornět, když její spolužák začne mít sexuálně explicitní narážky, nebo když se ji její instruktor lyžování pokusí přesvědčit, že je "na svůj věk vyspělá" a jemu že nerozumí manželka.
Jak ji vysekat z tohohle? Nu, tady už je na místě začít trochu taktizovat. Pokud má na to věk, může se dcera vymluvit na to, že má přítele. I když ho nemá! Někteří obšourníci dají pokoj, protože, ač je to smutné, budou ochotněji respektovat "majetková" práva jiného muže, než prosté ženské "ne". Může se vymluvit na menstruaci. Může se vymluvit na cokoliv, hlavně opatrně, protože sexuální agresory nic nepoštívá tolik, jako "ne" a málokdy si jej nechají jen tak líbit. To znamená, že někdy bude muset být milá, tvářit se polichoceně a nikdy přímo nevyslovit to proklaté "ne".
Jen, co se jí z toho podaří nějak vylhat, musí co nejrychleji vypadnout a držet se od toho prasáka co nejdál. A ideálně o tom informovat nějakého důvěryhodného, opakuji, důvěryhodného dospělého.

Vy byste si pravděpodobně přál, abyste tím důvěryhodným dospělým byl vy. Nuž, pokud to tak chcete, budete pro to muset něco udělat.
Jak si tedy získat důvěru své dcery? V první řadě bych vás ráda ujistila, že pokud jste před ní někdy prohlásil něco jako, "ta děvka si o to koledovala, protože ho provokovala tou svou minisukní", už jste prohrál. Protože vaše dcera se raději nechá s odpuštěním "píglovat" svým trenérem, než by se ve vašich očích propadla mezi děvky.
Pokud se chcete podobného selhání vyvarovat, použijte, proboha, google. Zadejte do vyhledavače heslo "mýty o znásilnění" a vypište si fráze, které nesmíte nikdy použít, alespoň ne v přítomnosti vaší dcery.
Jestliže se vám dcera už svěřila, gratuluji! Je to důkaz toho, že na tom jako otec nejste ještě tak špatně a že máte jistou naději. Teď si to hlavně nepokazit!
Začněte tím, že ji ujistíte, že navzdory tomu, co se píše v novinách, povídá po hospodách, hlásí v televizi a blije na sociálních sítích, není to její vinna. A jen tak mimochodem, není! Sexuální násilí, je vinna sexuálního násilníka. Pokud patříte k mužům, kteří tomu nevěří, snažte se, pro dobro své dcery alespoň předstírat, že ano.
Dále myslete na to, že vaše dcera je nejspíše traumatizovaná, vystresovaná a vyděšená a bude potřebovat, abyste jí uklidnil.
Na což musíte být především klidný vy sám!
Opět to možná zní trochu banálně, ale otcové mají v podobných situacích, kdo ví proč, tendenci propadat hysterickým záchvatům. Takže si odpusťte všechny ty velkohubé výkřiky o tom, jak toho parchanta "snad zabijete" a podobné výhružky. Za prvé, stejně to neuděláte, (ne, vězení nejsou plná otců, kteří přerazili vejpůl prznitele svých dcer), za druhé i kdybyste nakrásně podlehl svému puzení, čemu by to bylo? Zvládl byste mu dát maximálně tak pár facek a do basy byste šel vy a ne on.

Až uklidníte sebe i dceru, rozmyslete si, co podniknout dál.
Jít na policii se možná jeví jako dobrý nápad. Ovšem pouze pokud nejste obětí sexuální agrese. Protože obětem sexuální agrese, především pak těm ženského pohlaví, se u nás nevěří, dokonce kolikrát ani na obvodním oddělení. A když se do toho přes to pustíte, uvědomte si, že to pro vaši dceru bude znamenat martýrium výslechů, výpovědí, zkoumání, obviňování a předvolávání a nejspíš jen proto, aby jí u soudu, nebo někde jinde, předhodili, že je lhářka a agresor aby odkráčel středem, volný, jako pták.
Pokud usoudíte, že máte dost důkazů a odhodlání a ten prasák málo peněz a vlivných známých, směle do toho! Můžete se samozřejmě vydat i na sociálku, obrátit se na prasákova zaměstnavatele, nebo na jeho rodiče, vše podle druhu a intenzity útoku.

Věřte ale, že někdy je lepší nechat to být a prostě jenom odstranit dceru co nejdál z blízkosti zvrhlíka. Že to není spravedlivé? No, to není! Ale my se tady nebavíme o justičních dilematech, nýbrž řešíme, co je nejlepší pro vaši dceru.

No a nakonec se dostáváme k tomu, co jste od začátku chtěl udělat. Tzn. rozbít tomu úchylnému zmetkovi hubu.
Podívejte se! Já jsem ta poslední, která by vám to chtěla rozmlouvat. Ale když do toho půjdete, ať to má úroveň! Nedělejte nic ukvapeně. Buďte opatrní, ať vás nechytí! Nepouštějte se do toho sami. Proveďte to v noci na nějakém odlehlém místě. Nenechte se chytit.
Vaše dcera vás potřebuje na svobodě, ne za mřížemi.


To je vše! Přeji vám i vašim dcerám hodně štěstí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Mánička Mánička | E-mail | Web | 9. října 2018 v 15:30 | Reagovat

Nic přidat!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama