Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

ACD vs. BBC Moriarty, aneb proč BBC Sherlock nestojí za nic

24. července 2018 v 15:19 | Melkora |  Recenze, filmové a literární

Britská televizní stanice BBC nám v roce 2010 naservírovala novou (už asi stopadesátou osmou) verzi klasického detektivního příběhu A. C. Doyla o geniálním i když poněkud svérázném detektivovi.
Jeho tvůrci se rozhodli být kteativní, umístit tuto adaptaci pro změnu do moderního Londýna a udělat z Sherlocka našeho součastníka. Svým počinem se velmi proslavili a dotáhli to až na čtyři série. Já se ovšem domnívám, že si při tom počínali často až příliš kreativně. Až tak, že jim z toho místy vyšlel úplně jiný druh pořadu, než jaký měl A. C. Doyle původně na mysli.
Dokažme si to na porovnání dvou úhlavních Sherlockových nepřátel. Toho moderního i jeho viktoriánského předobrazu.

ACD Moriarty vs BBC Moriarty? Pojďme si je srovnat!

ACD Moriarty je génius zločinu, který se v kánonu vlastně ani neobjevil. Pouze tam byl zmiňován a to jen ve dvou dílech. Jediný, kdo ho dokázal odhalit a porazit byl Sherlock i když za cenu obrovských osobních obětí.
Motriarty byl někdo, komu Sherlock prostě zkřížil cestu a on se ho pak, v zájmu své vlastní bezpečnosti, neúspěšně pokusil odstranit. Jenže naneštěstí pro něj, Sherlock byl vždy rychlejší, vždy důmyslnější, vždy o krok napřed.
Oproti tomu BBC Moriarty je podivně vyšinutý excentrik patologicky obsesivně posedlý Sherlockem Holmesem až za samu hranici sebezničení. Neustále o sobě prohlašuje, jak je chytrý, ale v praxi se živí lokálním čučkařením a pašováním váziček do Londýna.
Přes to se ale zdá, že právě tato bizarní postava je alfou a omegou Sherlockovského vesmíru.
Jeho a Sherlockovy mentální souboje v podstatě tvoří kostru všech příběhů. Zapomeňte ale na nějaké fádní vyšetřování zločinů, jak to bývá v normálních detektivkách. Tady jde o to, dokázat si, který z obou protivníků má větší... ehm, intelekt. Kdyby při tom neumírali lidé připomínalo by to ze všeho nejvíc takové ty dobrodruzné unikovky plné veselých logických hříček a rébusů, kterými si někdy party kamarádů krátí volné chvíle. (Nezdá se však, že by to těm dvěma připadalo nějak zásadně odlišné.)
BBC Moriarty si s Sherlockem pohrává jak kočka s myší, strojí mu léčky a neustále ho nechává naživu, přestože má spoustu příležitostí, jak se ho zbavit. Jakoby tím nejdůležitějším pro něho nebyla jeho zločinecká organizace, ale Sherlock sám.
Ten ho však, oproti svému pravzoru, nikdy opravdu neporazí. Nesbírá proti němu důkazy, nesnaží se ho dostat do vězení. Pořád je jaksi nepochopitelně o kousek pozadu za svým rivalem a toliko se na něj dotahuje. Nakonec se mu ho nepovede porazit (ne, že by se o to někdy opravdu snažil) ale toliko přežít. A to ještě nikoliv svou vlastní zásluhou.
Bez Moriartyho pak sherlockovský BBC vesmír prostě nefunguje, proto musejí autoři neustále vyhrožovat jeho zmrtvýchvstáním a návratem, aby se diváci nezačali nudit.

Sečteno a podtrženo! BBC Moriarty je přesně to, co BBC Adler. Totiž, pravý opak Doylova originálu.


A vítězem se stává:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Saurén Saurén | 24. července 2018 v 15:32 | Reagovat

Ano, vítězem se stává zloduch ochotný zničit třeba půl světa, nebo i celý, jen když se na tom napakuje. Mimochodem i v našem světě je takových hajzlíků, no ne asi hodně, ale rozhodně mnohem víc než kolik světů ke zničení aktuálně máme. BBC Moriarty je pak prostě někdo o kom si Moffat vždycky přál aby ho měl, věrný převěrný fanoušek-stalker. Anebo je to půl Moffatova alter-ega ta druhá půle je BBC Sherlock a solu bojují o to kdo je větší frajer...Moffat A nebo Moffat B? Baví to ještě někoho jiného než jen Moffata?

2 Melkora Melkora | Web | 24. července 2018 v 15:42 | Reagovat

Velmi správný postřeh!
Zatímco Guy Ritchie, ač tradičními sherlockians nenáviděn, vytvořil opravdu důstojného protivníka Sherlocka Holmese, Moffat, zdá se, byl schopen toliko stvořit pouze dvě svá alter ega, která se mezi sebou neustále dětinsky škorpí.
To první sice na lidi kašle, nicméně obdiv mu dělá dobře, takže je přeci jenom trochu potřebuje, pouze však jakožto věrné fanoušky, kteří se budou kořit jeho úžasnosti. (Takže mu nezbývá než být hodný hoch.)
To druhé na lidi taky kašle, ale protože je zlý hoch, dává mu to svobodu libovolně s nimi manipulovat pro své pobavení. Bohužel té své první půlce trochu závidí všechen ten obdiv a potlesk.
Nemohu se zbavit dojmu, že podle toho jak se seriál vyvíjel, Moffat skrytě fandí tomu druhému.

3 Z. Z. | 2. září 2018 v 19:43 | Reagovat

Vhodné slovo nebo věta  drží v hlavě lépe a déle než kulka...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama