Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Skřetí pantheon, druhá část

13. června 2018 v 22:27 | Melkora |  Skřetí mytologie

Dokončení skřetího pantheonu.
Thuringwethil: Proslulá žena ze skrytého stínu. Tolkienův kánon se o ní sotva zmiňuje, nazývá ji upírkou a přisuzuje jí roli pouhého Sauronova poslíčka. Ve skřetí mytologii však hraje roli mnohem zásadnější.
Jedná se o krvežíznivou a nebezpečnou démonkou zjevující se náhle a jakoby z ničeho a před jejíž zuřivostí není úniku. Nejčastěji bývá zobrazována v podobě netopýra. Stála po boku Saurona během jeho tvoření a je vnímána jako patronka vědění a všudypřítomnosti.
Má také mnoho potomků. Svůj původ k ní vztahuje jistý skřetí (tzv.) Netopýří kmen. (viz dále) Ten také trvá na tom, že jeho příslušníci nejsou přímými potomky Temnoty, ale pocházejí právě z Thuringwethil a jistého elfského uprchlíka jmínem Rcha-dor.
Votar-stor (pozn.: někdy Utum): Domov/Pevnost, kterou Burzum vybudoval pro sebe a své temné děti v záhybech těla Dha, krátce po stvoření Ardy. Rozkládala se na dálném severu a dosahovala do nesmírných hlubin. Později ji ukryl před služebníky bílého ohně za hranice bytí.
Po elfsku se nazývá Utumno.
Doba, po níž byl Votar-stor přítomen na tomto světě se ve skřetích pověstech považuje za jakýsi "zlatý věk".
Dvanáct matek: Existuje dvanáct hlavních skřetích kmenů (a bezpočet odnoží). Svůj původ odvozují od dvanácti legendárních pramatek, smrtelných manželek Burzuma. Pramáti Uruků se jmenovala Shataz a Burzum ji měl údajně nejraději. (Tvrdí uruci!)
Každý z hlavních kmenů má svého zvířecího ochránce, darovaného samotnou Temnotou. Uruci mají rovnou dva! Buvolí krávu Nagha-mad a berana Kalu.


Nagha-mad: Patronka uruckého Buvolího kmene, děsivá obří bytost s buvolí hlavou a skřetím tělem. Své podoby, buvolí i skřetí je schopna volně střídat, obě však jsou stejně strašlivé. Z nozder jí, dle pověsti, stoupá sirný dým, z očí srší blesky. Když se rozběhne po pláních duní její kopyta tak, až se otřásá země.
(Pozn.: Urucká pověst není součástí hlavního kánonu. Pokračuje tím, že jakýsi urucký rek jménem Baškugha ji vyzval na souboj, ovšem skončilo to milostným vzplanutím. Zplodili pak spolu sto dalších frumi, ochranných uruckých duchů.)


Skara-ama: Ochránkyně Vlčího kmene, dcera všematky Dha. Matka Carcharotha. (Pozn.: Carcharotovým otcem nemá být nikdo menší, než sám Burzum) Má i spoustu dalších dětí, kterým elfové říkají vrrrci, skřeti (především uruci) pak duchové stepi. (Ani tato pověst není součástí hlavního kánonu, vypráví se mezi Vlčím kmenem)
Carcharoth je znám hlavně svým soubojem s Huanem z legendy o Berenovi a Luthien, jinak plnil roli strážce Angbandských bran. Skřeti Vlčího kmene ho uctívají jako ochránce a pomocníka lovců z plání.)
(Pozn 2: Skřeti z plání zásadně nikdy nezabíjejí vrrrky, dokonce ani v případě přímého ohrožení života. Na to s nimi pociťují příliš pevné pouto. Některé rodiny Vlčího kmene pak věří přímo na posmrtnou reinkarnaci do podoby vrrrka.)
Ronkzau/Moraumangu: Poslední a nejsilnější z dcer všematky Dha. Má podobu pavouka. Podílela se na vysvobození Burzuma z království paní Draut, když tam dlel v zajetí po válce Světla a Temnoty.
Největší síla ve známém vesmíru, jediná, která umí porazit a pozřít bílý oheň a přežít to. Silnější, než sama Temnota. Jen má tu smůlu že svou sílu dokáze uplatňovat jen z bezprostřední blízkosti. Má bohužel poněkud samotářskou a nedůtklivou povahu. Je také patronkou velmi podivného Pavoučího lidu. (Podivného dokonce i na skřetí poměry. (Malují si obličeje černou a bílou barvou, oblékají se do černé, straní se ostatních, pořád se kaboní. Pavoučí frumi obětují živé bytosti. A to nejen válečné zajatce, ale i své vlatní druhy. Jsou proslulí svou udatností v boji.)
Její elfské jméno zní Ungoliant. Dcerou Rongzau a Burzuma má být Undula.
(Poz.: Dha má velmi mnoho démonických potomků, obvykle alespoň částečně zvířecí podoby a velmi nebezpečných vlastností. Všichni nejsou známi dokonce ani Temnému lidu.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 FoxFirer FoxFirer | E-mail | Web | 13. června 2018 v 23:04 | Reagovat

Moc pěkná stránka kde je konečně nějaké pro mě zajímavé téma. :D Jen tak dále.

2 Melkora Melkora | Web | 14. června 2018 v 0:24 | Reagovat

Srdečně děkuji! Kapitoly o skřetí mytologii budou samozřejmě přibývat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama