Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Skřetí mýtus o stvoření světa

16. června 2018 v 16:40 | Melkora |  Skřetí mytologie

V minulých článcích jsme se seznámili a některými postavami ze skřetího pantheonu. Teď je na čase, podívat se na zoubek skřetím legendám. Začneme, jak jinak, od úplného začátku, stvořením světa.


Ještě než započal svět, jak ho známe dnes, když ještě nebyla ani stopa po hmotě prostoru a času, existovalo pouze Ashu, živoucí prázdno. (V překladu do obecné řeči Jednota) V něm bylo obsaženo zároveň všechno a nic. Pak se, jako samostatná bytost odlišitelná od svého mužského protějšku Nuna, poprvé nadechla Dha, Všematka! Byl to nádech tak mohutný, že zatřásl celou Ashu a roztrhl ji vedví. Nun se ihned vymrštil po své družce, ve snaze získat ji zpět. Bez ní se totiž cítil neúplný a nedokonalý. Jenže Dha se nechtěla navrátit. Toužila se z jeho moci osvobodit.
A tak spolu začli zápasit!
Prostor, který se rozevřel mezi jejich oddělenými těly se nazývá prvosvět a stal se zárodkem všeho jsoucna. Nechybělo ale mnoho a býval by se zase uzavřel tak rychle, jako se objevil.

Z Dhaina dýchajícího těla i z Nunových hněvivých myšlenek totiž povstalo nespočet podivných tvorů, neuvěřitelných počtů, forem i tvarů, kteří ještě neměli ani jména ani tváře a vyplnily dosud drobnou skulinku prvosvěta. Tyto čerstvě zrozené bytosti spolu okamžitě začly tančit v divokém chaotickém rytmu, vířily kolem sebe, srážely se, zanikaly a znovu vznikaly, až z toho divokého chaosu nakonec povstal ten nejmocnější a jako první tvor v Ëa vůbec se proměnil v celistvou bytost, plně odloučenou od ostatních. Nebyl to nikdo jiný, než Burzum, Temnota!


eru iluvitar


Když byl Burzum ještě jen pouhou smělou Nunovou myšlenkou, vydal se vstříc Dha, aby ji prozkoumal. Objevil při tom Dhaino tajemství, její Oheň, rudý, divoký a smyslný, sálající moudrostí stvoření. Oheň, jímž, dle skřetů, hoří vše živé a který nazývají Lum-Za-Jar, nebo také Rudé Světlo planoucí v klíně. Burzum po onom ohni okamžitě zatoužil.
Když pak jako úplný povstal z prapůvodního chaosu, Nun ho opět vyslal za svou družkou. Tentokrát proto, aby mu ji přivedl nazpět. Jenže on měl jiný úmysl! Obdivoval Dhain Oheň a pochopil, že k tomu, aby projevil naplno svou nesmírnou tvořivou moc, potřebuje jedinou věc. Svobodu!
Rozhodl se tedy, že se proti svému stvořiteli vzbouří. Od Dha věděl, že Nun miluje souzvuk a pravidelnost a oškliví si nesourodost. Proto se pokouší chaotickou vřavu prvosvěta znovu uspořádat do souvislé harmonie. Napnul tedy vší svou ohromnou sílu a vyvolal v předivu prvosvěta nerovnováhu, díky níž nedokázal Nun svou družku znovu sevřít v náručí. Pak si ji položil na ramena, opět napjal síly a odtlačil ji dost daleko, z dosahu jeho moci. Dha ho za to odměnila tím, po čem bolestně toužil a co mu Nun nedokázal nabídnout. Tělem!

Z trosek prapůvodního chaotického tance na ostrůvcích Burzumovy disharmonie se zatím zformoval svět, kterému elfové říkají Arda.Elfové versus skřeti:I. Názor na to, jak vznikl svět se mezi elfy i skřety liší. Podle elfských pověstí byla vize světa vyjevena Všeotcem v první hudbě ainur a duchové ainur ho později stvořili, řídíce se právě jeho vizí. Hudba ainur však záhy utichla, ačkoliv v našem světě je možno tu a tam zaslechnout její ozvěny.
Skřeti mají vlastní verzi! Podle nich má svět základ v prvotním divokém chaotickém tanci. Po té, co z něho povstaly dvě nejmocnější entity Ëa, se tanec stvoření zpomalil a ustálil v určitých křivkách, nicméně na rozdíl od hudby ainur stále trvá. Nic tedy není hotovo! Svět se stále rodí, mění a vyvíjí. Pohyb a změna je jeho přirozený stav.
Zatímco hudba ainur je uzavřená a pro smrtelníky neuchopitelná, tanec stvoření ze skřetích legend poznatelný je. Jediná potíž spočívá v tom, že je nestálý a proměnlivý a pokud mu přijdete na kloub dnes, neznamená, že máte vyhráno, protože zítra může být vše jinak.


II. Ve skřetí verzi pověsti o stvoření hraje Burzum jednu z nejdůležitějších rolí. V té elfské je poněkud upozaděn a vystupuje hlavně jako zdroj obtíží. Elfové rovněž uchovali jeho původní přezdívku, Melkor, mocně povstávající. Bohužel už nikoliv to, jak a z čeho povstal. Elfská legenda vypráví i o disharmonii kterou vyvolal, ale už ne o tom proč tak učinil, ani jaké to mělo následky. V tomto smyslu je skřetí pověst jejím zajímavým vysvětlujícím doplňkem.


III. Co se týče samotného Melkora/Burzuma i elfové ho považují za nejmocnějšího z prvotních bytostí. (Pozn.: Nazývají je duchy Ainur, dělí je na větší Valar a menší Maiar. Skřeti jim říkají frumi a neklasifikují je.) Nemají však ponětí, v čem tkví jeho síla.Skřeti už si s tím rady vědí. Podle nich je za to zodpovědná jeho divokost a nezkrotnost, jeho neklidná, těkavá povaha, jeho nedůvěřivost, touha po poznání, jakož i sklon neustále zkoumat a klást otázky. Stejně tak neochota se podřídit jednou danému a snaha stále hledat nové cesty a způsoby. Prvotní nesoulad měl být vyvolán jeho drzým smíchem.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Saurén Saurén | 16. června 2018 v 23:38 | Reagovat

Náádhera, já miluji jak jsou naši zelení přátelé invenční!A Burzuma myslím docela prokoukli. :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama