Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

#MeToo, O ženách věřících v Partiarchát

3. ledna 2018 v 19:49 | Melkora |  #MeToo
Tomuto článku budou nejspíš rozumět pouze ti, kteří se orientují v nejnovějších trendech ve vývoji současního ženského hnutí. Nu, což!?
Původně měl být statusem ve FB debatě, ale jak jsem psala a psala, zjistila jsem, že je to nějaké dlouhé. Tak jsem to trochu upravila a je to tady.
Můj poslední článek zabývající se kampaní Metoo se na jisté sociální síti stal zdrojem diskusního flamu. Což se ostatně dalo celkem čekat! Tvrdit, že muži jsou problém, bývá považováno za kontroverzní prohlášení i v souvislosti s mnohem závažnějšími jevy, jako třeba hromadné znásilňování, během válečných konfliktů, neřkuli s "pouhým" sexuálním obtěžováním na pracovišti.
Neozvali se však jen obvyklí "co si to vůbec dovoluješ" muži, kterým jsem se už věnovala v několika minulých článcích. Se svou troškou do mlýna tentokrát přispěchaly i ženy a to ne ženy ledajaké. Nebyly to takové ty amazonky, které se vždy ochotně vrhnou do řežby za muže, ať už tito tvrdí cokoliv, v bláhové naději, že budou považovány za fajn pohodové holky, které se nedají zblbnout nějakým hloupým feminismem. Nebyly to ani ženy, které se ochotně vrhnou do řežby s muži za jiné ženy.
Toto byly takové ty dámy, které doufají, že budou mít to nejlepší z obou světů. Někdy si říkají liberální feministky, já jsem si je však dovolila nazvat "Ženy, které věří v Patriarchát".
Na to, abychom si vysvětlili, co jsou zač, to budeme muset vzít od úplného začátku.

Takže! Představme si, že máme nějaký společenský řád, kde jedna skupina osob má evidentně nezasloužené výhody nad nějakou jinou. (Ani se nemusíme moc namáhat, že?) Pak třeba se ptát, kdo ten systém ustavil, kdo ho udržuje, kdo z něj kořistí. Která skupina lidí těží z toho, že je zrovna tahle ponížená? Jakými prostředky drží tu druhou skupinu v područí?
Není to žádná zbytečná kratochvíle, nýbrž kruciální podmínka ke zlepšení situace, neboť jen to, co bylo dobře diagnostikováno, může být dobře léčeno.
Jenže, kdo by to byl řekl, třída opresorů nechce obvykle o žádném léčení ani slyšet a snaží se tomu zabránit. Své výhody totiž často chápe jako zasloužené, či přirozené a jejich ztrátu jako nespravedlnost.
Když má třída utlačovaných kliku, uvědomí si, že je to kapitální blbost a ignoruje to.
Když jsme třídou utlačovaných my, ženy, máme smůlu, neboť musíme překonávat nejen odpor opresorů, ale i svou vlastní výchovu, která nám říká, že máme být především hodné holčičky, které má každý (muži) rád a že když jsme někoho (muže) rozzlobily, měly bychom se stydět!
A muži se na nás obvykle zlobí, když pozvedneme hlasy na svou obranu. Jistá skupina žen, která se sice chtěla bránit, ale nechtěla si nechat nadávat (a kdo by jim to taky zazlíval) za účelem potěchy mužů a získání jejich podpory, proto stvořila bubáka z jiné dimenze, jménem Patriarchát.
Tento tajemný tvor se, dle jejich přesvědčení, nečekán, nezván, snesl na náš svět a teď v něm ohavně škodí. Nikdo neví, kde se tu vzal a proč to dělá, ani se tomu příliš nesnaží přijít na kloub. Ostatně, je to bubák, co byste od něj čekali?
Z nějakého důvodu utiskuje víc ženy. Proč si vybral právě je o to se nedozvíme . Důležité však je, opakovaně zdůrazňovat, že bubák, ničema jeden, škodí i mužům. Opět se neví, proč je tak nutné neustále dokola mluvit zrovna o tomhle. Škarohlídi hudrují, že to má co dělat s tím, že dokud něco neškodí mužům, není to pro nás téma hodné pozornosti, ale se škarohlídy my se nebavíme.
Takže! Strašidlo Patriarchát škodí i mužům, to už jsme si ujasnili. Tento krutý útisk záhadně zapříčinil, že muži v naší společnosti drží v rukou veškeré materiální bohatství, rozhodovací pravomoce a sociální kapitál. Přes tyto nesporné výhody však, snad díky temným kouzlům černokněžníka Patriarcháta, nejsou schopni ohnout stávající společenský úzus ve svůj prospěch a svrhnout krutou Patriarchátovu tyranii.
Nějakým tajemným způsobem to dává smysl, alespoň ženy věřící v Partiarchát na to přísahají. Ovšem psst, nezmiňujte se před nimi, že ausgerechnet vám to dvakrát smysl nedává. Podle nich je to neklamnou známkou toho, že jste zlí.
Ale zpět k Patriarchátu! Teď jsme si tedy vyjasnili, jak se to s ním má a že je nebezpečný. Už se bojíte? Že, ano? Pak si nemusíte zoufat! Ženy věřící v Patriarchát mají řešení a pokud jste si jen trochu oblíbili šedesátá léta, bude se vám líbit. V podstatě spočívá v tom, že se na nějakém pěkném útulném místě sejdeme všichni, kterým démon Patriarchát ubližuje, to znamená ženy - i muži, spolu s těmi, kteří ho udržují u moci, tedy muži - i ženy, (Povšimněte si, že je nutné nebýt příliš konkrétní, na nikoho neukazovat prstem a nikoho nevylučovat, protože pak bychom nebyly hodné holčičky a nikdo (muži) by nás neměl rád.) Nu a na tom útulném místě si to všichni pěkně vyříkáme, protože je to celé vlastně jedno takové velké hloupé nedorozumění. Je možné se chytnout za ruce a zpívat Kumbaya, ale to je dobrovolné. Důležité je, že Patriarchát, když to uvidí, lekne se a uteče.

No, a to je v podstatě pointa liberálního myšlenkového směru, který si o sobě z nějakého důvodu myslí že je feminismus.
Co na to já? Inu, snad jen to, že takováto definice patriarchátu je jistě velmi zajímavá a hodná zamyšlení a to především z jednoho důvodu.
Zcela, kompletně a dokonale odstraňuje jakoukoliv odpovědnost za současný neblahý stav věcí z beder mužů jako třídy a přesouvá ho na jakousi nedefinovanou a nedefinovatelnou entitu z vnějšku. Někdy dokonce na samotné ženy!
A to je velký problém!

Proč?

Ve skutečnosti je to totiž trochu jinak. Patriarchát sice reálně existuje, na šeredné strašidlo z jiné dimenze ale rychle zapomeňte. Jedná se totiž o společenský systém! Systém vytvořený a udržovaný lidmi, s jasným úmyslem a za přesně daným účelem. Konkrétně pak lidmi mužského pohlaví za účelem exploatace žen a jejich udržování v podřízením postavení.
Všech žen! Žen, jako celku!
A všichni muži z něj těží, bez ohledu na to, na jakém stupni společenského žebříčku se nacházejí. Dokonce i ti na úplném jeho dně. Dokonce i muži progresivní, liberální až do morku kostí třikrát denně vykřikující, jací jsou velcí feministé. I těm patriarchát (aka jiní muži) odstranil z cesty veškerou ženskou konkurenci a bezpečně ji uklidil do kuchyní. I takoví jsou oproti ženám zvýhodněni, ať už se jim to líbí, nebo ne, ať už si to přiznají, či nikoliv.
A jak se to má s tvrzením oněch "liberálních feministek", že zlý Patriarchát drtí i muže? Ne, nerdtí!
Samozřejmě, udržování žen (nebo kohokoliv jiného, když už jsme u toho) v podřízeném postavení je obtížné, protože lidé obvykle v podřízeném postavení být nechtějí. Třída opresorů je nucena vyvíjet jisté, někdy značné úsilí, aby se u moci udržela a ne vždy se jí to zdaří. Někdy selhává jako celek, někdy pouze její jednotliví příslušníci. Ti bývají za své zmařené pokusy o dominanci trestáni, většinou svými spoluopresory, někdy i krutě.
Přes to se v žádném případě nejedná o systematizovaný útlak a se situací žen, aka utlačovaných se to nedá srovnávat. Je to cena, kterou muži platí za svou umělě udržovanou sociální nadřazenost!
Pro názornost! Muži mohou být v patriarchátu trestáni za to, jak se chovají. Ženy jsou oproti tomu trestány vždy prostě proto, že jsou ženami. A to, že někdo příliš neexceluje v ovládání druhých z něj nedělá utlačovaného.

Narativ žen věřících v patriarchát je problematický i proto, že vytváří podobné nesouměřitelné analogie a umožňuje pachatelům nárokovat si status oběti.

Proč to ty ženy dělají? Nu, nechci být nespravedlivá tak, jako ony někdy k ženám bývají. Snad mají strach, snad pocit, že bez mužských "spojenců" jsou bezbranné. Konec monců. všechny jsme byly vychovávané k tomu, být hodné holčičky a spoléhat na mužskou pomoc. Každopádně, ať už si od svého přístupu slibují cokoliv, jsou odsouzeny k neúspěchu. Většinu mužů už si stejně zabraly antifeministické "pohodářky" a ti latentní sexisté, které láká "na muže zaměřený" feminismus, ti nám stejně moc neprospějí.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Aurora Borealis Aurora Borealis | Web | 4. ledna 2018 v 12:56 | Reagovat

pěkně řečeno

2 .... .... | 30. ledna 2018 v 16:40 | Reagovat

Zajímavé, čím přes nás ženy podle tebe muži utiskují, klidně se neboj rozepsat :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama