Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Červenec 2016

Jak vést filipiku na obranu slashe

29. července 2016 v 18:37 | Melkora |  Recenze, filmové a literární


Fanfikce! Žánr stejně milovaný, jako opovrhovaný! A slash, ta její nejmilovanější a nejopovrhovanější podkategorie vůbec! Pro ty, kdo o tom termínu ještě neslyšeli, jedná se o uměleckou formu, jejímž ústředním tématem je vztah dvou (a více) osob stejného pohlaví, nejčastěji pak mužů. Pokud jsou hlavními postavami ženy, používá se někdy zvláštní název femslash (a někdy taky ne)
Milován bývá tento druh fikce svými fanynkami, to je zjevné. A ti, co ho nenávidí? Ať už se jedná o fanoušky mužského pohlaví, nebo autory, kteří jsou přesvědčeni, že jsou o něco vznešenější, když píší "originální tvorbu", bývají ve svém přesvědčení velmi úporní.
Výhrady proti samé existenci slashfikce jsou četné a více či méně nesmyslné (spíš více, než méně). Co za tím vězí, toť otázka! Podle mého názoru existují jen dva opravdové důvody. Homofobie a sexismus!
O tom ale momentálně spekulovat nechci! Proč taky? Větší starost mi totiž dělá jakási opatrná defenziva a zároveň ufňukaná trucovitost, s níž se slasherky a autorky obecně pokoušejí "hájit" svůj oblíbený žánr. Jakoby existovalo něco jako internalizovaná slashfobie, která, po vzoru internalizované homofobie, nutí tyto dámy pohlížet samy na sebe jako na jakýsi trpěný přívažek literatury, který sice má právo na existenci, ale tak nějak stranou, aby příliš neobtěžoval velké literáty.
Tak s tímhle se, milé kolegyně, daleko nehneme! Protože, jak nás mají brát vážně ostatní, když nebereme vážně ani samy sebe? "My vás přece nechceme obtěžovat", není správná reakce. Správné reakce by měly vypadat jinak a já bych chtěla pár takových přijatelnějších nastínit.

 • Výhrada: Ff je ubohá napodobenina. Originální tvorba, to je to pravé!
 • Obranná reakce: Ale my máme ff rády! Dává nám možnost zůstat ještě chvíli v našem oblíbeném fiktivním světě a rozvíjet zápletky, které se v kánonu buď vůbec neřešily, nebo jen naznačily a tak podobně. Prostě nás to tak nějak nabíjí.
 • Správná reakce: Originální tvorba jaká? To myslíš ty akční sci-fi střílečky, v nichž ti samí bílí heterosexuální hrdinové dokola řeší ty samé bíle heterosexuální záležitosti a zachraňují stále ty samé bílé heterosexuální princezny? Vždyť to od sebe bílí heterosexuální autoři navzájem opisují už celé věky a jediné, v čem se ta jejich dílka zásadně odlišují, jsou jména hlavního hrdiny. Jediná epizoda Star Treku, v níž jsou ústředními postavami gayové, je cca stokrát originálnější, než celá jedna série Firefly.

 • Výhrada: Fanfikce je typicky ženská záležitost!
 • Obranná reakce: To proto, že v kanonické literatuře se nepíše o věcech, které nás, ženy, zajímají. Ženy si rády představují v ústřední roli samy sebe, nebo jinou postavu, s níž by se mohly ztotožnit.
 • Správná reakce: Co??? Samotné základy naší civilizace jsou postaveny na fanfikci. Jsi věřící? Pokud ne, jak jinak chápeš Bibli, než jako fanfikci na Talmud. Nebo korán, jako fanfikci na obojí? Pokud chceš něco míň religiozního, pak si možná vzpomeneš, že Shakespearova díla jsou ve skutečnosti variacemi na starší příběhy... Čili vlastně fanfikcemi. Když se to tak vezme, za fanfikci může být považováno kde co. A i kdyby ne, chceš tvrdit, že nějaký žánr je automaticky méněcenný jen proto, že ho vytvářejí ženy? To jako vážně?

 • Výhrada: No dobře! Tak ale erotická fanfikce je je doménou žen! A někdy je to pěkně úchylné!
 • Obranná reakce: To sice ano, ale ženy to prostě rajcuje! Co je na tom? Vždyť my to nemyslíme nijak zle.
 • Správná reakce: Jedno slovo! Pornoparodie! Nepředstírej, že nevíš, o čem mluvím!

 • Výhrada: Fanfikce a hlavně slash jsou úpadkový žánr! Nedá se srovnávat s originální literaturou.
 • Obranná reakce: Ale my jsme jen amatérky! Děláme si ve svém volném čase jen to, co nás baví!
 • Správná reakce: Slashfikce je legitimní součást literatury a my jsme legitimní spisovatelky! Nemůžeme za to, že oficiální nakladatelství jsou natolik úzkoprsá a zabedněná, že nás nechtějí vydávat. Když, sakra, někdo mohl dostat zaplaceno za Avengers: Age of Ultron, pak si my zasloužíme dostat zaplaceno za svůj K/S slash.

 • Výhrada: Fanfikce nestojí za nic!
 • Obranná reakce: Stejná, jako v předchozím případě
 • Správná reakce: Četls, sakra, aspoň něco? Ff není žádný monolit! Najde se v něm ubohý škvár, stejně jako literární perly, které svou kvalitou zastiňují svůj předobraz. Stejně jako v jakémkoliv jiném žánru.

 • Výhrada: Slashfikce ničí originální příběh tím, že uměle tlačí do romantického vztahu postavy, které jsou v originálu jen dobří přátelé.
 • Obranná reakce 1: Ale vždyť i v originále to mezi nimi jiskří! A vůbec! Když se ti to nelíbí, nečti to.
 • Správná reakce 1: Můj milý! Pokud nedokážeš snést, že se tvá oblíbená postava outuje jako gay, máš zásadní problém! Vyřeš si ho, nejlépe za pomoci kvalifikovaného odborníka. Pak se můžeme bavit dál!

 • Obranná reakce 2: Založit iniciativu, která apeluje na scénáristy, aby se Johnlock (BBC Sherlock), či Stucky (Marvel filmové univerzum) stalo kánonem
 • Správná reakce 2: Založit iniciativu, která apeluje na producenty, aby vyhodili ty patlaly Moffata a Wheldona a najali nějakou schopnou talentovanou slasherku, kterými se internet jen hemží, a zaplatili ji za to, aby napsala kvalitní Johnlock a Stucky epizodu, která by zachránila obě ty podělané série.

Jak je to s tzv. silnými ženskými hrdinkami

27. července 2016 v 21:43 | Melkora |  Feminismus a ženská práva


Myslím, že už jsem pochopila, kde se v anglosaské popkultuře vzaly všechny ty "badass" a "kickass" a "strong female character" ženské postavy, které předstírají, že něco dělají, nebo že jejich přítomnost dává nějaký smysl a kterými se to tam jen hemží.
To si takhle nějaký kreativní nerd, kterému sice příroda štědře nadělila literárního talentu, nicméně on se nikdy nevzpamatoval z toho, že byl na střední škole posledním ze třídy, který přišel o panictví, sedne k počítači a pustí se do čtení recenzí.
Po chvíli vybuchne: "Cože? Já že jsem sexista? Co si to o mě dovolila napsat!? Já přece miluju ženy a abych to těm nánám dokázal, předvedu jim takový feminismus, až se z toho potentočkujou!"
A hned si otevře textový editor a začne zuřivě bušit do klávesnice, smolíce příběh o něčem, o čem si myslí, že jsou to ženy, které bojují za něco, o čem si myslí, že je to emancipace. Bohužel pro nás všechny však obé zná pouze z vášnivých diskusí na pofidérních FB profilech, takže výsledek je vždy jeden a tentýž.
Tisíc a jedna variace na Black Widow z marvelovského filmového univerza.

Na lovu, kapitola třetí, Ulkúz

27. července 2016 v 16:44 | Melkora |  Na Lovu
V další kapitole se znovu podíváme do minulosti. Konkrétně pak do doby, kdy se jeden nevycválaný a vzpurný mládenec z Buvolího kmene rozhodl, že je na čase udělat se svým životem něco pořádného a nechal se naverbovat do armády slibné, dynamicky se rozvíjející říše pod Železným pasem. Jenže vojna není kojná, což platí stejně dobře pro lidskou říši, jako pro tu skřetí. Dojde to našemu hrdinovi včas, nebo je konflikt s jeho velitelem nevyhnutelný?
Dozvíme se i mnohé o tom, jak to svého času vypadalo v hlubokých jamách Orthanku.

Retrospektiva, Slash, Pairing Marghul/originální skřetí charakter, BDSM, Rating M

Na lovu, kapitola druhá, Legolas

22. července 2016 v 11:26 | Melkora |  Na Lovu
Nad planinami se pomalu smráká a skřetí smečce nezbývá nic jiného, než vyštrachat se z pohodlí svých pelechů a vydat se za svým posláním. Jak se jim bude dařit? A hlavně, jak se mezi nimi povede jejich novému elfímu společníkovi?

Slash, Pairing Marghul/Legolas, Rating PG 13, tentokrát jen jehký náznak erotična

Na lovu, kapitola první, Marghul

15. července 2016 v 16:48 | Melkora |  Na Lovu
Pod Železným pasem to žije! Moderní skřetí říše roste a vzkvétá, průmyslu se daří, armáda prosperuje. Jeden mladý vojín z Buvolího kmene jménem Marghul jistě udělá skvělou kariéru. Nebo že by to všechno bylo jinak?

Slash, Pairing Marghul/Originální skřetí charakter, Marghul/Legolas (náznak), BDSM, hrátky s bičem, Rating M. Povídka volně navazuje na starší věc s názvem Na domácí frontě