Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Ženské výhody, jak je to doopravdy

1. dubna 2016 v 15:37 | Melkora |  Feminismus a ženská práva
Po facebooku ke mě doputoval tento text. Připadal mi zajímavý, i když, jak už to v takových případech bývá, poněkud zmatený, rozhodla jsem se tedy uvést věci na pravou míru a ke každému bodu seznamu přidat vysvětlení, jak je to doopravdy.
Bod pět tam nemám nikoliv proto, že neumím počítat, ale proto, že počítat neumí autor originálu.1. Je ženskou nevýhodou, muset se při chůzi noční ulicí neustále ohlížet a měnit chodníky ve strachu před napadením.

2. Je ženskou nevýhodou, že i ti nejpodivnější, nejúchylnější muži se cítí být oprávněni ženu kdykoliv "oslovit" (jak říkají svému vtíravému chování) a nárokovat si její čas a pozornost.

3. Ženskou nevýhodou je nutnost být ostražitá na každém večírku s alkoholem, neboť podnapilí páni, mívají tendence vidět věci, jako je souhlas a dobrovolnost poněkud rozmazaně.

4. Je ženskou nevýhodou, že kdykoliv muži spatří na plátně či obrazovce kompetentní ženu, nedej bože ve společnosti nekompetentních mužů, vnímají to jako ohrožení své mužnosti.

6. Ženskou nevýhodou je, že pokud se některá z žen rozhodne nemít děti, muži to vnímají jako "privilegium".

7. Ženskou nevýhodou je mužské přesvědčení, že výchova dítěte je totéž, jako placení alimentů.

8. Ženskou nevýhodou je že, vlastnosti jako síla, odvaha a neohroženost se podle všeobecně rozšířeného předsudku neslučují s ženskostí.

9. Ženskou nevýhodou je, že znásilnění je chápáno jako něco, za co je žena spoluodpovědná. Jako něco, co ji nějakým způsobem "znectilo" a "pošpinilo". Ženskou nevýhodou je, že těmito předsudky zhusta trpí i policisté a soudci a obvykle si to nenechají pro sebe. Ženskou nevýhodou je i to, že muži i přes tento přístup ke znásilněným, vnímají znásilnění jako dobrou příležitost vybrousit si svůj ostrovtip a ještě se tváří uraženě, když se jim to vytkne.

10. Ženskou nevýhodou je, že se od ní automaticky očekává, že převezme veškerou péči o děti v manželství, ale po rozvodu už nikoliv.

11.Je nevýhodou žen, že žijí ve společnosti, která jim nedokáže a často ani nechce garantovat bezpečnost před jejich agresivními partnery. Ve společnosti, kde i velmi závažné násilí je nálepkováno jako "rozmíška", či "manželská hádka". Kde přivolaní policisté, často sami machističtí násilníci, buď neumí, nebo nechtějí pomoci oběti a straní násilníkovi.

12. Je ženskou nevýhodou, že existuje výraz jako "ženskost", jenž je synonymem pro jemnost, pasivitu a bezbrannost, stejně jako nekonečnou připravenost pečovat o druhé. Je obrovskou ženskou nevýhodou, že "ženskost" je pro osoby ženského pohlaví chápána jako samozřejmá povinnost.

13. Jednou z největších ženských nevýhod je jejich chudoba. Ženy ve "vyspělých státech" vydělávají o třetinu méně, než jejich mužští kolegové. Platy v "ženských" oborech jsou výrazně nižší, než v těch "mužských". Muži na kariérním žebříčku často předstihnou své schopnější kolegyně jen proto, že jsou muži. Z toho vyplývá další ženská nevýhoda, finanční závislost na mužích. To, že často nemohou opustit svého příšerného partnera, protože by je to uvrhlo do bídy. Ženskou nevýhodou je, že péče o děti a domácnost není vnímaná, jako opravdová práce a ženy, které ji vykonávají jsou titulovány jako "živené" a jejich partneři jako "živitelé".

14. Ženskou nevýhodou je, že na odpovědných pozicích se obvykle nacházejí muži, kteří považují za samozřejmé, že jim budou poskytovány sexuální služby, výměnou za drobné laskavosti.

15. Ženskou nevýhodou je, že jsou sexualizovány od okamžiku, kdy jim narostou prsa, bez ohledu na to, zda jsou na to připravené. Ženskou nevýhodou je, že nikdo nezvedne obočí, když jsou sexualizovány dokonce i vlastními učiteli. Učiteli, proboha! Ženskou nevýhodou je, že takoví muži pracují ve školství a nikoho nenapadne je vyházet. Další ženskou nevýhodou je, že jsou za studií aktivně odrazovány od prestižních oborů, považovaných tradičně za "mužské" a směrovány k "ženštějším" oblastem zdravotnictví a humanitních věd.

16. Ženskou nevýhodou je, že muži považují sexismus ze "názor", na který "přece mají samozřejmé právo".

17. Ženskou nevýhodou je, že jakmile se se zmíní o svých zkušenostech se sexismem, vyrojí se spousta ukřivděných hysterických mužů, kteří se ji pokusí umlčet.


18. Ženskou nevýhodou je existence mužů, kteří považují svá mužská privilegia za samozřejmý, spravedlivý řád přírody (či zákon boží) a jejich odnětím se cítí být nehorázně diskriminováni.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama