Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Opruz obecný, neodbytný, aneb zoologické pojednání o jednom zvláštním tvorovi

17. srpna 2015 v 11:43 | Melkora |  Politika, kultura, atd.


Nedávno jsem navštívila Jeseníky, okouzlující pohoří na pomezí Polska, Moravy a Slezska. Na jejich území se také nachází chráněná krajinná oblast, která tam byla zřízena za účelem ochrany vzácné subalpinské flóry a fauny, z níž mnohá se jinde než v Jeseníkách nevyskytuje, jako například lipnice jesenická, či okáč horský.
Ovšem, jak jsem zjistila, kromě nich se dá v Jesenickém CHKO zahlédnout i další pozoruhodný druh živočicha, zvaný opruz obecný, poddruhu neodbytný.
Jedná se o samce druhu Homo sapiens, jež je známý především svými velmi specifickými pářícími rituály. Jakmile si kdekoliv ve vzdálenosti cca padesáti metrů ve svém okolí povšimne samice vlastního druhu, pustí se do zásnubního tance, který bývá tím urputnější, čím ostentativnější nezájem dává samice najevo.
Tanec sestává z podivuhodného natřásání, o kterém opruz doufá, že ho učiní opticky mohutnějším a poskakovaní, jež ho má udržet v zorném poli samice, kterážto se od něj neustále a opakovaně odvrací. Obvykle při tom také vyluzuje celé soubory prazvláštních zvuků, které dávají smysl především jemu a o nichž se podle všeho domnívá, že jsou vtipné a inteligentní.
Tento neobyčejný tvor se v našich horách i nížinách vyskytuje celkem hojně, ačkoliv zatím není zřejmé, kde se bere a zda se jedná o druh původní, či zavlečený. Pro vědce zůstává jeho existence opředena hávem tajemství, neboť ho zatím nikdo z nich nepozoroval skutečně se spářit. Přestože opakovaným pokusům o kopulaci věnuje prakticky veškerý svůj čas.
Každopádně, všichni se shodují na tom, že není třeba podnikat nějaké zvláštní kroky na jeho ochranu. Obzvláště pak výzkumnice mají za to, že se vlastně jedná o škůdce, který by měl být, v zájmu celého našeho ekosystému, promptně vyhuben.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama