Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Ženy v žánru fantastiky, aneb kde je jako ten pokrok???

5. června 2015 v 12:41 | Melkora |  Feminismus a ženská práva

V žánru fantastiky vystupuje celá řada ženských postav. Ať už se jedná o geniální vědkyně,odvážné vojačky, zákeřné asasínky, exotické mimozemšťanky, nebo třeba neuvěřitelnými schopnostmi nadané superhrdinky. Stejně tak, jako miriády dalších a dalších rozličných charakterů ženského pohlaví všech možných druhů a povolání. Skoro by se zdálo, že alespoň ve světě fantazie nám ženy pronikly do všech žánrů, všech myslitelných vesmírů a nevynechaly při tom žádnou oblast lidské činnosti, včetně takových, v nichž byla přítomnost žen ještě donedávna nepředstavitelná. Povrchní pozorovatel by tak snad mohl dojít k závěru, že máme důvod k radosti. My, protřelé fanynky tohoto prďáckého žánru, víme své a tudíž je nám ze všeho nejvíc do breku.
Při důkladnějším zkoumání je totiž zcela zjevné, že bez ohledu na to, co se nám autoři snaží namluvit, existují ve fantastice v podstatě jen čtyři typy žen. Tyto jsou stálého a neměnného rázu, i když do sebe mohou plynule přecházet, nebo se tu a tam vyskytnout v jedné postavě naráráz.
Což pro nás, čtenáře, či diváky, znamená, že je vlastně celkem egál, co všechno se o naší ženské hrdince dozvíme na začátku. Na to, že měla údajně být vycvičenou bojovnicí, kompetentní odbornicí, nebo alespoň komplexní lidskou bytostí schopnou samostatného uvažování, můžete, vážení přátelé, s klidem zapomenout. Zapomeňte i na to, jak autor nechal naši hrdinku v některé z úvodních scén zcela bezdůvodně zmlátit chlapa, aby ukázal, jak je "drsná".
Ve skutečnosti se s postupujícím dějem brzy ukáže, že na postava zapadá do jedné z následujících kategorií.

1.Dáma v nesnázích
Jedná se o jeden z nejdestruktivnějších a nejnebezpečnějších charakterů vůbec. Je to totiž osoba dokonale nesamostatná, neschopná a zmatená, neustále se vměšující do nějakých rizikových situací, s nimiž si ale za boha není schopna poradit sama. Není tudíž divu, že co chvíli skončí v zajetí nějakého superpadoucha, nebo klidně třeba i týpka, který náhodou procházel okolo a neměl zrovna co dělat. Často je pro ni problém i bezpečně přejít ulici. Pokud se na ni totiž přiřítí (a ona se pravděpodobně přiřítí) nějaká hrozba, ať už v podobě havarující vesmírné lodi, vyhladovělé transdimenzionální příšery, nebo jen auta, které se, kdo ví proč, vymklo řidičově kontrole, mívá tendenci stát a zírat. Což znamená, že jste-li hlavní hrdina, nezbude vám pravděpodobně nic jiného, než nad tím neštěstím stát dvacet čtyři hodin denně a doufat, že ji nic neskolí v těch řídkých momentech, kdy si dovolíte kvapem si odskočit na záchod. Klasickým příkladem dámy v nesnázích může být například princezna Leia Organa. Star trek má pak svou vlastní recyklovatelnou dámu v nesnázích, poradkyni Deannu Troi.

Nezřídka se stává, že se Dámu v nesnázích přece jen zachránit nepodaří, nicméně i pak může být užitečná. Pokud se plynule změní v jinou ženskou postavu jménem,

2. Žena v ledničce
Tento poněkud záhadně znějícící termín označuje ženskou postavu, která mívá v příběhu sice roli zcela zásadní, jinak v něm ale naštěstí příliš neohřeje. Někdy doslova! (Jako v ledničce! Chápete? Ha, ha... Ehm, no nic!) Jedná se totiž o osobu, obvykle roztomilou něžnou dušinku, hrdinovu srdci blízkou, ba až úplně nejbližší, někde na začátku brutálně zamordovanou hlavním padouchem, či padouchy. Čím brutálněji, tím lépe! Alespoň pak má náš rek důvod vydat se na dlouhou, ukrutnou a krvavou cestu pomsty, která ho zaručeně proslaví až na půdu. O ženě v ledničce, jakožto o lidské bytosti se toho obvykle moc neví, mívá totiž, pro dobro zápletky, jen jeden úkol a to rychle a efektně zhebnout. Pak už po ní obvykle nikdo ani nevzdechne a to včetně jejího milovaného mstitele. Dobrým příkladem je Alex DeWitt, milenka Green Laterna, originální žena v ledničce, která tam, po svém zavraždění, opravdu skončila nacpaná. Dále sem patří třeba Shelley Webster přítelkyně Erica Dravena, hrdiny komiksu Vrána. Či manželka a dcera legendárního mstitele Punishera.

Ovšem samozřejmě, nejen bojem živ je hrdina! Je mu třeba i trocha toho povyražení a od toho tu máme zbývající dva charaktery. Začneme tím příjemnější, tedy postavou jménem

3. Milenka hlavního hrdiny
Přátelé! Vy to sice nemůžete vědět, ale já tu už dobře pět minut vyčerpaně civím na monitor a přemýšlím, až mi v mozku praští, co o této nešťastnici vlastně napsat, kromě toho, že je,ehm, milenkou hlavního hrdiny. Ona totiž fakt nic jiného není. Nemá žádný charakter, žádné vlastní motivace, jediným smyslem její existence je být tu pro svého reka, utěšovat ho, když je nešťastný, navracet mu sebejistotu, když začne pochybovat o svých schopnostech, či správnost svého konání a pochopitelně, na konci se mu vrhnout do náruče jako odměna za to, že byl tak statečný. Co dělá ve chvílích, když její miláček zrovna někde v dálavách bojuje se zlem, mi fakt není jasné. Asi vysublimuje někam do nebytí a setrvá v něm, dokud si hlavní hrdina nevzpomene, že už ho začla celkem bolet pravá ruku. Zářným příkladem tohoto charakteru je Peggy Carter z Kapitána Ameriky, prvního avengera, nebo Betty Ross, partnerka neuvěřitelného Hulka. A pak samozřejmě jakákoliv přítelkyně Spidermana.

A to nejlepší jsem si nechala na konec, charakter s názvem:

4. Démonická svůdkyně
Tato postava je skutečně fascinující. Jako jediná ze všech jmenovaných je totiž silná. A kdyby jen silná! Ona je přímo supersilná! Její síla je v pravdě enormní úchvatná a obdivu hodná a spočívá v jejích kozách. Démonická svůdkyně totiž dokáže naprosto bez problému přimět i zcela cizí muže, aby zradili vlast, zavraždili svou babičku, opustili vše, co jim kdy bylo drahé a stali se poslušnými otroky libovolného středoafrického diktátora. To vše pomocí tajemné vše prostupující síly svých superkoz jimiž stačí zatřást na vybrané nešťastníky a je vymalováno. Není úplně jasné zda se za touto superschopností skrývá magie, či nějaké prudce sofistikovaná hypermoderní vědecká technika, v ději to nikdy nebylo blíže osvětleno, nicméně každá žena, která se kdy pokoušela vypnout veškerou sílu své ženskosti k tomu, aby přiměla manžela alespoň pravidelně vynášet smetí vám potvrdí, že prostý silikon na tohle rozhodně nestačí.
Další superschopností démonické svůdkyně je ukazovat prsa i zadek na jednom záběru najednou. A taky bojovat za záchranu světa v takovém kostýmu, ve kterém by se normální fyziologická žena nebyla schopna snad ani nadechnout.
Typickou představitelkou této kategorie je Black Widow z Avengerů, nebo BBC Adler.


Tak to byl vážení, vyčerpávající seznam ženských hrdinek v žánru fantastiky. Dejte mi vědět, jestli jsem na nějaký zapoměla, ale já o tom pochybuju.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Jaký je můj nejoblíbenější ženský charakter ze žánru fantastiky?

Dáma v nesnázích 25% (1)
Žena v ledničce 25% (1)
Milenka hlavního hrdiny 25% (1)
Démonická svůdkyně 25% (1)

Komentáře

1 Sineada Sineada | 6. června 2015 v 23:23 | Reagovat

Tak mě napadlo že tu chybí typ Mary Sue. I když při bližším zkoumání asi docházím k závěru že Mary Sue je podivně děsivý mix Démonické svůdkyně a dámy v nesnázích: zachrání celou planetu, pilotuje letadlo, má černý pás v karate a domluví se 12 jazyky včetně svahilštiny a dialektu afrických křováků a při tom je vlastně blbá jak tágo zkřížený s akvarijní rybičkou. Nebo ne?

2 Melkora Melkora | 7. června 2015 v 10:39 | Reagovat

Děkuji za připomínku, nicméně mýlíte se! Tzv. Mary Sue je fenomén, který se zrodil ve fan fikci a původně měl označovat postavu, nikoliv nutně ženskou, která nebyla do děje přidána proto, aby ho nějak rozvíjela, ale ze tří následujících důvodů:
1) Aby byla obdivováná
2) Aby byla dávána za vzor
3) Aby jí bylo záviděno
Bohužel, z této původně chvályhodné snahy o odstranění klišoidních charakterů z literatury se postupem času stalo něco úplně jiného. A to jeden z mnoha způsobů, jak potlačovat ženské psaní!
Možná vhodné téma pro další blog.
Nicméně tento typ Mary Sue, který zřejmě máte na mysli vy, se v oficiální sci-fi/fantasy literatuře, o níž jsem psala, nevyskytuje. Pouze ve fan fikci.

3 Ann Taylor Ann Taylor | Web | 12. června 2015 v 9:18 | Reagovat

Peggy Carter vyškrtnout. Podívej se na seriál Agent Carter a uvidíš, jak "nic jiného není" :D

4 Melkora Melkora | Web | 12. června 2015 v 10:54 | Reagovat

Je mi líto, ale Peggy Carter je tak klasická, ba přímo učebnicová Milenka hlavního hrdiny a to nejenom ve filmu, ale i v komixu, že by tam měla být uvedena na čestném místě, dokonce i s fotkou.

5 El.fean El.fean | 23. února 2016 v 18:02 | Reagovat

Existuje klasičtější milenka hlavního hrdiny než Arwen Undómiel? No možná ještě Nienor Níniel, která se dokonce stane dámou v ledničce hned na několika úrovních...

6 El.fean El.fean | 23. února 2016 v 18:04 | Reagovat

Btw. teď mě napadlo: Kam se poděla "dívka, která by měla na víc"? Tj. Kira Nerys, pokud se nepletu.

7 Melkora Melkora | Web | 23. února 2016 v 21:22 | Reagovat

Klasičtější milenka hlavního hrdiny, než Arwen Undómiel prostě neexistuje! Ovšem už jsem ji zmiňovala ve svém článku "Co jsem se naučila z Pána prstenů" a došla jsem k závěru, že čím méně budu o téhle květince mluvit, tím líp pro nás všechny. Proto jsem ji jako příklad neuvedla.
A "dívka, která jakoby měla na víc" je kategorie vyskytující se specificky ve Star Treku, proto jsem ji nezařadila do seznamu obecných klišé. Navíc, ač je to smutné, ale co se týče, dívek, které mají na víc, jedná se v podstatě o pokrok v zobrazování žen ve fantastice.

8 eh eh | 24. února 2016 v 12:53 | Reagovat

Vezmu díla, která jsou od mužů pro muže (a malé kluky a puberťáky) a budu na ně nadávat, jak jsou plytké, co se žen týče. Super. Kdyby takové, jaké jsou, nebyly, tak by ses o nich nikdy nedozvěděla, protože by se nestaly slavné. Určitě existují i taková díla (akční komixy) s propracovanýma hrdinkama, ale rozhodně nejsou mainstream, protože to mainstream nezajímá.
Bych mohl úplně na druhou stranu popsat, jak ve Stmívání řeší ženská 5 dílů svoje emoce, které bych vyřešil za pět minut.

Tady máš rozdíl v psaní (v angličtině): http://themetapicture.com/the-proof-that-men-are-from-mars-women-are-from-venus/

Co se hrdinek týče, tak tady jsou základní typy:
http://www.likesbooks.com/78.html
http://writerswrite.co.za/archetypes-for-heroes-and-heroines

9 Melkora Melkora | Web | 24. února 2016 v 14:16 | Reagovat

Vážený pane!

Slyšel jste někdy výraz mansplaining? Předpokládám, že jste klasickou feministickou teorií nepolíbený, takže nikoliv. Jedná se o složeninu z anglických slov "man" a "explaining" a popisuje bohužel velmi rozšířený fenomén, kdy muži jsou přesvědčeni, že autentická životní zkušenost žen není důležitá, tudíž se nepočítá. Důležitý je podle nich mužský "názor". Což je obvykle jen snůška rozhořčených ukřivděných blábolů, více méně od věci (spíš více, než méně) které se ovšem dají shrnout jednou větou: "Jak to, že si ty zatracené ženské dovolily na něco si stěžovat?!"
Tito muži jsou přesvědčeni, že jejich "mužnost" jim dává právo "vysvětlovat" ženám o co v jejich životech vlastně jde a jsou přesvědčeni, že na jejich "názory" čekáme.
Pokud vás problematika mansplainingu zajímá hlouběji, vězte, že se na to téma v nejbližší době chystám vydat článek.
Mimochodem, pokud si užíváte jenom takové příběhy, v nichž ženy vystupují pouze v rolích podřízených, nedůstojných a ponižujících, mnohé to vypovídá... o vás.

P.S. Ke kauze Stmívání. "Ženská" si pochopitelně může pět dílů řešit co jen uzná za vhodné a nemusí se v nejmenším zabývat vámi, který si myslíte, že byste to vyřešil lépe. (Nevyřešil!) Pokud tento váš jurodivý výkřik měl znamenat něco jiného než, "podívej, ženské taky mohou dělat něco špatně, heč", pak skutečně netuším, jak to, proboha souvisí s tématem článku.

10 eh eh | 24. února 2016 v 18:44 | Reagovat

Tak tomu nerozumím. Je vzneseno podivení nad něčím, tak na to zereaguji s vysvětlením. Vysvětlením zcela triviálním - to, že muži a ženy jsou jiní. Ale protože mám penis, tak mé vysvětlení nemá žádnou hodnotu, protože mám penis. Good one, feminists.
A také jsem reagoval na vás. To vy jste uvedla díla, která dehonestují a degradují ženy. Takže pokud si tato díla užíváte, takže to mnohé vypovídá ... o vás.
Když nemám rád bestiální fekál porno, tak se na něj nedívám. To je ale příliš složitý myšlenkový proces pro určitý typ lidí, kteří se na to budou dívat a všude si stěžovat, že je tam moc hoven a sexu.

11 Melkora Melkora | Web | 25. února 2016 v 16:21 | Reagovat

Pane Eh!

Především bych na vás chtěla důrazně apelovat, abyste přede mnou už nikdy více nemluvil o svém penisu. Váš penis je mi dokonale ukradený a nechci o něm vědět vůbec nic, což je ostatně něco, na čem se nejspíš shodnu se zbytkem ženského pokolení.
Netuším, jak jste došel k závěru, že váš "názor" považuji za bezcenný, kvůli vašemu (ehm) pohlavnímu orgánu. Váš "názor" považuji za bezcenný proto, že to není žádný názor, ale hysterický povrchní a emocionálně zabarvený blábol, postrádající hlavu a patu. Jak jsem se ostatně již vyjádřila v předchozím příspěvku.
Dále s potěšením konstatuji, že se shodneme na tom, že mainstreemová hollywoodská tvorba je misogynní a sexistická. Netuším ovšem, jak jste došel k názoru, že si to užívám. Zřejmě poněkud sebestředně předpokládáte, že když jste si ten sexismus užil vy, užil si ho každý. Nerada vám beru iluze, ale takhle svět nefunguje.
Dále bych vás chtěla ujistit, že ženy se mohou dívat na co chtějí, kdy chtějí a proč chtějí a nemusí vám cokoliv vysvětlovat, tím méně se ospravedlňovat. Se skutečností, že ženy mají svobodnou vůli máte evidentně trochu problém, jak se ostatně ukázalo i v naší debatě o sexuálním násilí.
A co týče vaší zmínky o fekálním pornu, platí totéž co o vašem penisu. Máte právo na své zvrácené sexuální fantazie, jen si je, snažně vás všichni prosíme, nechte pro sebe.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama