Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Syndrom kapitána Hana Sola, aneb jak sbalit nejkrásnější holku ve vsi: Návod pro zoufalce

4. června 2015 v 13:42 | Melkora |  Feminismus a ženská práva

Motto: "Pokud nebudeme poslouchat ženské rady, snad se odsud dostaneme."
(Kapitán Han Solo k princezně Leie Organě, během zpackaného pokusu o její záchranu z vězení na palubě imperiální létající pevnosti jménem Hvězda smrti.)
Spolu s impozantním úspěchem Twilightu a jeho fanfiku Padesáti odstínů šedi se výrazně rozbujela i feministická kritika těchto dvou opusů jinak oblíbených především u dívek a mladých žen. Mým drahým spolufeministkám leží v žaludku především paternalistické a manipulativní chování prvního milovníka, ať už se jmenuje Edward Cullen, nebo Christian Gray, stejně tak jako odevzdaná pasivita, div že ne vděčnost, s níž jejich partnerky toto zacházení přijímají.
Inu, což! Šarmantní, nicméně prohnilý zbohatlík Christian, ani krvežíznivý stoletý puberťák Edward, bezpochyby nejsou zrovna charaktery, které by dospívajícím dívkám měly být předkládány jako výstavní vzor dokonalého manžela. Potud bych s mainstreemovým feministickým diskursem ještě souhlasila.
Ovšem, od tohoto okamřiku už následuje pouze sžíravá kritika. Tak například! Copak se milé feministické recenzentky narodily včera? Nebo snad nejsou ani pranepatrně nerdy? Anebo dosud žily na nějaké cizí planetě v předaleké galaxii? Nevím, ale minimálně jedno z toho je rozhodně pravda, protože jinak by věděly, že příšerné zacházení se ženskými postavami má v žánru sci-fi, fantasy, takzvané fantastice, hlubokou tradici a u ženských protějšků slavných mužských hrdinů se z nějakého důvodu setkává s ohlasem přímo nadšeným.
Zkrátka! Jde o to, že čím hůř se k ní na začátku chováte, tím větší pravděpodobnost, že vám na konci padne do náruče stejně zaručeně, jako že hrušky na podzim padají ze stromů.
Není na tom, milý hrdino, nic těžkého. Je-li ona dáma, vy buďte hulvát. (Tuto techniku užíval veleúspěšně například už James Bond.)
Je-li ona rázná, buďte panovačný (viz Indiana Jones).
Pokud je chytrá, dejte jí najevo, že jste chytřejší (bonus, pokud nejste, viz Strážci galaxie v nichž "vůdce týmu" Star-Lord opakovaně stírá svou zjevně schopnější spolubojovnici Gamoru. Podobně to mezi sebou mají i Ron a Hermiona z Harryho Pottra).
Když si vás nevšímá, sliďte! (Viz Úžasný spiderman, či nové Hvězdné války)
Když si vás stále nevšímá, dejte se na děvkaření. (Což funguje obzvlášť tehdy, když si vaše vysněná zakládá na věrnosti. Viz Iron man, jehož hlavnímu hrdinovi, rozmařilému playboyovi se tímto způsobem povedlo okouzlit svou svědomitou a charakterní sekretářku, prvnímu důstojníkovi Williamu Rikerovi zase sličnou citlivku, poradkyni Deanu Troi.)
Když si vás naopak všímá, okázale ji ignorujte. (Viz Fantastická čtyřka, či Doctor Who, kterému mimochodem okázalé ignorování otevřelo cestu do srdcí prakticky všech jeho krásných mladých, okouzlujících společnic.)
Pokud nic z výše zmíněných typů nezabralo, nezoufejte a začněte ji urážet, ideálně pak sexisticky. No a když vám už vážně dochází fantazie, vmeťte jí do její roztomilé tvářinky, že nakonec stejně to jediné, co vás na ni zajímá, jsou její peníze (Viz Hvězdné války, původní trilogie) Potom už fakt roztaje každá!

Výše zmíněný postup, jak okouzlit ženy je, jak jsem vypozorovala, v tomto žánru velmi oblíbený, Já jsem ho nazvala syndromem kapitána Hana Sola a to z prostého důvodu.
Nebyl to totiž nikdo menší, než kapitán hvězdného plavidla jménem Malý Sokol, jeden z hlavních hrdinů veleslavné původní série o Hvězdných válkách, jinak také galaktický floutek, vagabund, drobný zlodějíček a muž bez špetky dobrého vychování, zvaný Han Solo, kterému se pomocí výše zmíněné balicí techniky, (již mimochodem vypracoval k dokonalosti), podařilo získat srdce krásné, chytré, kultivované a odvážné princezny Lei Organy, ženy, která by si o takovouhle existenci za normálních okolností bezpochyby ani to pověstné kolo neopřela.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 samba samba | 5. června 2015 v 9:13 | Reagovat

Co na to říct ? Perfektní shrnutí skutečného :)))

2 Melkora Melkora | 5. června 2015 v 23:04 | Reagovat

Děkuji!

3 Aredhel Aredhel | Web | 14. června 2015 v 1:20 | Reagovat

"Když si vás nevšímá, sliďte!"
Ten článek je jednoduše skvělý. Ach, ach.. Hezky ti to píše. ;-)

4 Melkora Melkora | Web | 14. června 2015 v 20:05 | Reagovat

Děkuji! :-)

5 Egoped Egoped | E-mail | Web | 15. června 2015 v 22:26 | Reagovat

Grafické provedení blogu je na mě dost šílené, ale k tomu stylu psaní to sedí :) Dobrý postřehy!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama