Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Báseň o malých lidech

15. června 2015 v 23:22 | Melkora |  Uprchlická krize v Evropě
Tuto báseň jsem napsala před dávnými a dávnými lety, jako reakci na debatu o zákonu o registrovaném partnerství. Dnes bych ji chtěla věnovat lidem, budícím se v noci hrůzou ve strachu před syrskými uprchlíky. Nikdy mě sice nenapadlo, že pocítím potřebu ji zveřejnit, obzvláště pak na webu tolik tematicky vzdáleném, diskuse zde, http://altsvet.blog.cz/1505/cernobily-svet-evropanu mě ale přesvědčila o opaku.
Stáli proti mně! Dva! A já je poznala na první pohled. Ji i jeho! Patřili oba k těm malým, malinkatým lidičkám, žijícím své malé životy v malém domečku s malou zahrádkou, zatíženým obrovskou hypotékou.
Každé ráno jezdívají malým autem do své malé práce, aby ještě před tím vyložili své malé děti v místní školičce.
Malí lidé mívají velký strach. Bývají zvyklí třást se před vším, co je jiné, co je divné, co je neznámé. Co není stejně malé, jako oni sami. Děsívá je vše, co se nějak vymyká hranicím jejich malinkého světa, o kterých je samotné nikdy ani nenapadlo, že by se daly překročit.
Když se bojí, to se pak ani nesnaží pochopit, porozumět. Mívají ve zvyku rovnou útočit. A jejich zuřivost, ta bývá taky velká.

Ne, na ty dva nikdy neudělám dobrý dojem. Na ni, ani na něho.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 samba samba | 16. června 2015 v 20:26 | Reagovat

Rozumím co tím chce básník říct. Jsem nejspíš taky trochu malinkatá , sice se hrůzou nebudím ale tahle situace ve mě vzbuzuje obavy, aby s nešťastnými lidmi, nepřišli i skřeti

2 Melkora Melkora | Web | 17. června 2015 v 12:38 | Reagovat

Nebojím se skřetů. Těším se na ně! Vítán je! To co budí hrůzou ze sna mě, jsou krásní bohatí a vznešení elfové, stojící na březích Středozemního moře a hledící do vln v nichž bez pomoci tonou chudáci zubožení válkou. Mají pocit, že je to tak v pořádku, protože oni jsou přeci něco víc, než nějací sprostí skřeti.
Stojí tam, tiše a nehnutě a říkají tomu "obrana evropských hodnot".
Nevím, jaké hodnoty mají na mysli. Já jsem evropanka a žádnou takovou hodnotu nemám.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama