Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Syndrom Samvěda Křepelky

19. května 2015 v 0:28 | Melkora |  Postřehy ze Středozemě
Úvaha, LOTR FF, Rating G


Jak jistě víte, hobit Samvěd Křepelka je jednou z hlavních postav Tolkienova světa. Jen pro připomenutí, jde o sluhu slavného Froda Pytlíka majitele zlořečeného Jednoho prstenu, který je nutno, pro dobro známého světa, utopit v útrobách Hory Osudu. Sam, jak se mu přezdívalo, byl hotovým snem každého zaměstnavatele. Pána! Jak by řekl on sám. Úslužný, věrný, do roztrhání těla loajální. Své vlastní potřeby, přání, ba dokonce i svůj vlastní život byl připraven kdykoliv bez váhání obětovat ve prospěch pána, jehož dobro kladl vždy zcela přirozeně nad své vlastní. Jeho šéf, Frodo, toto Samovo koření blazeovaně přijímal jako naprostou samozřejmost. A když pak, dle jeho názoru, nazrál čas, odměnil se svému věrnému služebníkovi tím, že z něho učinil také pána.

Novodobí Samové, zaměstnanci velkých, jedno, zda státních či soukromých podniků, přežívající od výplaty k výplatě, drobní živnostníci, topící se v dluzích, snažící se udržet se nad vodou pomocí Švarc systému a jim podobní, pochopitelně tuší, že se svým "pánům" nemohou rovnat co do bohatství a společenského vlivu (v jejich chápání co do "úspěšnosti"). Snaží se jim tedy připodobnit alespoň svou rétorikou. V níž budou neúnavně hájit zájmy panstva a vytrvale potlačovat a popírat své vlastní, v bláhové naději, že je za to panstvo jednou odmění a pozvedne je na svou úroveň. Bohužel si tito oddaní sloužící nikdy neuvědomili, že Pán prstenů je jenom taková pohádka. A že jejich šéfové se nejmenují Frodo Pytlík a nečekají na ně v cíli s první cenou. Že v reálném světě, je jejich mocní nadřízení kdykoliv bez výčitek sedřou z kůže. A konečně, proč by to neudělali, když je jim jasné, že jim to projde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama