Skřeti, uruci, zlobři, goblini, trollové, jakož i ostatní temné národy! Ale i vy, kteří jste si zamilovali svět zrozený z fantazie britského spisovatele J.R.R. Tolkiena!

Co jsem se naučila z Pána Prstenů

18. května 2015 v 21:42 | Melkora |  Postřehy ze Středozemě
Vážení fanoušci! Jistě mi dáte za pravdu, že Pán Prstenů je dílo velmi inspirativní a chceme-li tak i v mnohém poučné. Co vše jsem se například naučila já, se můžete přesvědčit zde.
Žánr úvaha/humor, Rating G


Gondor: Civilní správce království, byť by se v dané zemi narodil, vyrůstal a měl s jejím řízením bohaté zkušenosti, musí být vždy nahrazen šlechticem z královského rodu, jehož jedinou kvalifikací k výkonu této funkce je skutečnost, že měl pradědečka. Žádný strach, dopadne to skvěle!

Saruman a Denethor: Vědomosti jsou zlo! Obzvláště pak vědomosti o nepříteli. Čím víc se toho o něm budete snažit dozvědět, tím spíše byste mohli zjistit, že je mocný a silný a jeho porážka je tudíž nad vaše síly. Nebo dokonce dojít k závěru, že vlastně není až tak špatný. Střeste se vědomostí!

Mordor: Stroje a průmyslová výroba jsou zlo! Akorát to ničí přírodu a mění odvěké pořádky. Od práce jsou sluhové, nikoliv stroje.

Undula, Vrrci, "zlé" stromy: Příroda je vůbec dobrá věc. Obzvlášť když vás baví posedávat pod košatými stromy, rozprávět se starými brachy a bafat u toho z dýmčičky. Musí ale být pod kontrolou. Neb kdyby ji nehlídal nějaký ten Ent, či Tom Bombadil, mohlo by to vést až k takové anarchii, že by si stromy rostly, kde se jim zamane a dravci začali požírat ctihodné gentlemany. A to je třeba zarazit!

Mordor a jeho spojenci: Středozem je plná ušlechtilých blonďáků. Veškeré zlo pochází od divošských a (obrazně i doslova) temných cizinců z jihu a východu. Podivných, neznámých, nepochopitelných, tudíž nebezpečných. Podobnost se starou dobrou Anglií a jejími koloniemi je bez pochyby čistě náhodná.

Eowyn a Faramir: Jakákoliv snaha o emancipaci žen, je zlo! Začnou-li si ženy nárokovat práva a pozice, které vždy přirozeně patřily mužům, přivodí jim to bolest, neštěstí, nemoc, ba dokonce smrt - po níž budou nakonec samy toužit. Za předpokladu, že se jich neujme nějaký mládenec, který zrovna prochází okolo a nevyléčí je... jak jinak, než sňatkem. Musejí se ale napřed vzdát svých bláhových ambic, jinak je celkem jisté, že mužný hrdina dá přednost jiné něžné květince, plné ženských ctností. (Mezi něž patří mlčení a vyšívání - viz Arwen a Aragorn.)

Sam a Frodo: Ve svém zaměstnavateli musíte za všech okolností vidět bytost vyšší, vznešenější, lidsky hodnotnější. Svého pána! Buďte vždy připraveni obětovat v jeho prospěch své potřeby, své blaho a když na to přijde dokonce i svůj vlastní život. Budete-li tak činit dostatečně dlouho a dostatečně intenzivně, třeba se nad vámi jednoho dne smiluje a udělá z vás taky pána.


Všichni: K čemu ženy?! Ukliďme je někam daleko, do nebytí! V boji akorát překážejí, nebo musí být hlídány a práce, kterou bývá z nějakého důvodu zvykem nazývat ženskou, se stejně tak nějak udělá sama. Láska se dá navíc celkem efektivně nahradit mužným přátelstvím, kde si dvojice sice může nyvě hledět do očí, držet se za ruce a vyznávat se ze vzájemných citů, tyto jsou ale vždy a spolehlivě dokonale platonické. Nějaká hnusná (homo)sexualita by akorát zničila jejich krásný vztah, tento postřeh ale už pochází spíše z diskusních fór, jejichž přispěvatelé jsou vždy zaručeně tolerantní a otevření moderní lidé.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama